Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

"Pokażmy, że warszawscy kibice potrafią wspaniale rywalizować"

Warszawa

Kibice Legii | Adam Polak /Legia.com
Kibice Polonii | Adam Polak /Legia.com
Kibice Legii | Adam Polak /Legia.com
Kibice Polonii | Adam Polak /Legia.com
Kibice Legii | Adam Polak /Legia.com
Kibice Polonii | Adam Polak /Legia.com

Pojedynku Legii i Polonii specjalnie nie trzeba warszawiakom reklamować, to najważniejsze spotkanie w sezonie. "Czarne Koszule" zapowiadają, że chcą gonić prowadzącą w tabeli Ekstraklasy drużynę z Łazienkowskiej. Legia będzie szukać rewanżu za porażkę w ostatnich derbach. A władze i piłkarze obu klubów apelują do kibiców o kulturalny doping.

- Wyjdziemy na boisko, aby zwyciężyć - mówi Maciej Skorża, trener legionistów. - Wstępne założenie jest takie, że jedziemy na Legię zagrać o pełną pulę i tego się trzymamy - odpowiada Jacek Zieliński, trener polonistów.Dobra seria

Po tych wypowiedziach, widać, że nikt odpuścić nie zamierza. Jak będzie, przekonamy się w piątek po godz. 22, gdy sędzia zakończy 54. ligowe spotkanie derbowe.

Za Legią przemawia przede wszystkim atut własnego boiska i przewaga kibiców, którzy tłumnie przyjdą na Pepsi Arenę. Ale nie tylko. Piłkarze z Łazienkowskiej błyszczą formą od momentu odpadnięcia z Ligi Europy. Spośród ostatnich czterech oficjalnych meczów ( w lidze i pucharze Polski) wygrali wszystkie, strzelili 10 bramek i nie stracili żadnej. Z 42 punktami na koncie prowadzą w Ekstraklasie.

- Wszyscy zawodnicy są zdrowi, a przed potyczką z "Czarnymi Koszulami" nikt nie "wykartkował" się. Legioniści przystąpią do tego spotkania w najsilniejszym zestawieniu – podaje serwis legia.com.

"Uczulę zawodników na ten duet"

Ale legioniści mają zapewne w pamięci także ostatnie spotkanie z Polonią przy ul. Konwiktorskiej. We wrześniu ubiegłego roku Legia przegrała 1:2, chociaż do 60. minuty prowadziła 1:0. Wtedy bramki dla Polonii zdobył Tomasz Jodłowiec i Edgar Cani. - W piątek musimy dobrze ustawić się do dwójki Dwaliszwili, Cani. Uczulę zawodników na ten duet – zapowiada Skorża.

Obaj piłkarze Polonii dali o sobie znać podczas ostatniego spotkania "Czarnych Koszul" z Jagiellonią Białystok. Piłkarze z Konwiktorskiej rozbili w poniedziałek drużynę prowadzoną przez Tomasza Hajto i po dwóch porażkach z rzędu wreszcie wygrali mecz ligowy. Mają 37 punktów i plasują się na czwartym miejscu w lidze.

- Na chwilę obecną mamy 5 punktów straty do Legii i bezpośredni mecz. Czy mam w takim układzie mówić, że gonimy Koronę Kielce, czy kogoś innego przed nami? Nic się nie zmienia. Chcemy w dalszym ciągu gonić lidera, czyli Legię – przekonuje Zieliński.

W najbliższym spotkaniu trener Polonii będzie musiał sobie jednak poradzić bez Marcina Baszczyńskiego, który wypadł ze składu ze względu na kartki. Ale na tym nie koniec problemów. Zabraknie też Łukasza Trałki i Bruno. - W przypadku Bruno to poważniejsza kontuzja, badania wykazały dość poważny uraz. Czeka go około miesiąc przerwy. Natomiast Łukasz Trałka, jeśli wszystko dobrze pójdzie, będzie gotowy na mecz ze Śląskiem - wyjaśniał Zieliński.

Kibice się spotkają?

Meczu derbowego nie odpuszczą kibice Polonii. Choć spotkanie zaczyna się o godz. 20.30, mają zamiar wyruszyć sprzed stadionu przy Konwiktorskiej i przejść przed stadion przy Łazienkowskiej 3.

Trasa będzie wiodła ulicami: Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, Agrykolą, Myśliwiecką. Poloniści ruszą spod stadionu na Konwiktorskiej o godzinie 15:00.

Do "spontanicznej manifestacji" przygotowują się też kibice z Łazienkowskiej. Jak czytamy na jednym z portali, kibice Legii zbierają się o godz. 15.00 przy ul. Myśliwieckiej. Chcą przejść na pl. Trzech Krzyży, przez który mają przejść również kibice zespołu z Konwiktorskiej.

Zachować bezpieczeństwo i kulturę

Władze obu klubów, trenerzy i piłkarze mają jednak nadzieję, że kibice będę rywalizowali tylko na doping. Dzień przed derbami wystosowali apel do fanów obu drużyn: "Apelujemy w przededniu spotkania derbowego pomiędzy Legią Warszawa a Polonią Warszawa, które odbędzie się na stadionie przy ul. Łazienkowskiej 3 w piątkowy wieczór, 16 marca 2012 roku o zachowanie bezpieczeństwa i kultury podczas całego spotkania, a także przed jego rozpoczęciem i po jego zakończeniu. Pokażmy, że warszawscy kibice potrafią wspaniale rywalizować, ale tylko na trybunach – na doping dla swojej drużyny" – czytamy.

CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIEZmiany w komunikacji

Do spotkanie derbowego przygotowuje się też Zarząd Transportu Miejskiego. Od godz. 18:30 dokońca kursowania uruchamia się dla linii przyspieszonych 411, 502, 514, 520, 523 oraz 525 dodatkowe przystanki obowiązujące jako stałe :

- TORWAR 01 i 02 dla linii autobusowych 411, 502, 514, 520, 523 oraz 525.

- ROZBRAT 01 i 02 dla linii autobusowych 411, 514, 523 oraz 525; ponadto dla linii 502 zmienia się charakter tych przystanków z warunkowego na stały

ZTM informuje też, że w związku z zapowiadanymi zgromadzeniami publicznymi mogą wystąpić utrudnienia na trasie, którą mają przejść kibice.

MECZ LEGIA WARSZAWA - POLONIA WARSZAWA ROZPOCZNIE SIĘ O GODZ. 20.30

Legia.com, ksppolonia.pl/ran/par