Pokażą Zagładę oczami ofiar


Grozę łapanki, beznadzieję pochodu na Umschlagplatz i strach przed śmiercią ma oddać galeria "Zagłada" w Muzeum Historii Żydów Polskich. Ekspozycję utworzą wąskie korytarze, ciasne przestrzenie, pochyłe ściany i most z widokiem na stronę aryjską. W poniedziałek zaprezentowano projekt najbardziej przejmującej części powstającego na Muranowie muzeum.

Koncpecję ekspozycji w Austriackim Forum Kultury przedstawili twórcy galerii Zagłada - dr Jacek Leociak i prof. Barbara Engelking-Boni.

Trzy okna na getto

- Opowiadamy historię z perspektywy ofiar, sygnalizując perspektywę niemieckich sprawców i polskich świadków. To będą trzy okna, przez które widz będzie spoglądał na historię Zagłady – tłumaczył dr Jacek Leociak. Historia Holocaustu zostanie w Warszawie opowiedziana inaczej niż na świecie, bo będzie umieszczona w wielowiekowej tradycji Żydów i ich obecności na terenie Polski. Preferowane będą źródła powstałe tam i wtedy, nie po fakcie.

- Zależy nam na poszanowaniu godności ofiar. Dlatego nie będziemy epatować drastycznymi, makabrycznymi obrazami. Nie wierzymy w obiektywizm fotografii. Nie zapominajmy, że większość zdjęć wykonali sprawcy zagłady – opowiadał Leociak.

Podkreślił jednocześnie wagę samego miejsca, w którym powstaje muzeum. - Ten budynek stoi w sercu getta, żydowskiego dystryktu Warszawy. To muzeum będzie organicznie związane z tą ziemią. Pod przyszłą galerią Zagłady przebiegała ulica, przez którą przeszło 300 tysięcy Żydów na Umschlagplatz. To zobowiązanie muzealnicze i moralne – deklarował Leociak.

Ciemność i ciasnota

Galeria "Zagłada" rozpocznie się od inwazji na Polskę, zdjęć samolotów zrzucających bomby. – Potem opiszemy rzeczywistość okupacji i wskażemy różnice między niemiecką opartą na dyskryminacji rasowej i sowiecką – bardziej klasową. Dla obcokrajowców te okoliczności nie zawsze są oczywiste – informowała prof. Barbara Engelking-Boni.

Część dotycząca getta będzie ciemna i ciasna, a krzywe ściany będą pogłębiać poczucie dezorientacji. – Mamy nadzieję, że wszyscy będą się tam czuli źle – mówiła Engelking-Boni.

Dalsza część ekspozycji będzie poświęcona pomocy społecznej, chorobom i opiece medycznej. Swoje miejsce znajdą też zagadnienia donosicielstwa, kolaboracji i konspiracji. Narratorami będą najważniejsi kronikarze getta Emanuel Ringelblum i Adam Czerniaków.

CZYTAJ TAKŻE: NOWY SZEF MUZEUM

Widok na stronę aryjską

Centralnym elementem tej galerii będzie most, z którego będzie można spojrzeć na aryjską część miasta. – Stąd będzie widać aryjską ulicę, która udręczonym w getcie Żydom wydawała się sielanką. Na moście będzie też słychać pogłoski, że coś się zbliża, że stanie się coś złego – opisywał Jacek Leociak. Będzie to nawiązanie do kładki, która znajdowała się nad ulicą Chłodną łączac małe i duże getto, ale nie jej wierne odtworzenie.

Na specjalnej antresoli znajdą się informacje na temat innych gett, które znalazły się na terenie Polski.

Ostatni pochód na Umschlagplatz symbolizować będzie wąski korytarz. Jego ściany będą składać się z dwóch warstw. Na jednej znajdą się powiększone zdjęcie tłumu gonionego przez żydowską policję i Niemców, na drugiej - dzienne statystyki ludzi wywożonych do Treblinki. Natomiast na podłodze pojawią się nazwy ulic, które zostały wysiedlone.

Na jednej ze ścian zwiedzający zobaczą zdjęcia i dokumenty z raportów Jürgena Stroopa, odpowiedzialnego za stłumienie powstania w getcie.

Tramwaj pełen rozmów

Relacje polsko-żydowskie zostaną opowiedziane w Tramwaju. To miejsce będzie wzorowane na pojeździe, który jechał tranzytem przez getto. Z okien pasażerowie mogli obserwować dramat mieszkańców getta. - Tam szczególnie istotna będzie sfera audio, ponieważ będzie można usłyszeć komentarze Polaków: od współczujących, przez neutralne, po nienawistne – zapowiada prof. Engelking-Boni.

W ostatniej części galerii poznamy historię eksterminacji Żydów poprzez opowieść o dwóch obozach: Treblince i Auschwitz. Zagłada prezentowana będzie przez pryzmat planów: profesjonalnych, architektonicznych z Auschwitz oraz amatorskich planów ucieczki z Treblinki wykonanych przez więźniów obozu. Tam też zobaczymy cztery zdjęcia zrobione ofiarom przez Sonderkomando tuż przed wejściem do komory gazowej. – Bliżej podejść nie chcemy – deklarują twórcy. Zdjęcia będą autentyczne: małe, krzywe i nieostre.

Jedna z sal poświecona będzie kurierowi Polskiego Państwa Podziemnego Janowi Karskiemu i innym ludziom, którzy próbowali zaalarmować świat o Holocauście. Ekspozycję zakończy przestrzeń pozbawiona eksponatów, nazwana po prostu Pustką.

CZYTAJ TAKŻE: EKSPOZYCJA GOTOWA W 2013?

Galeria "Zagłada" będzie jedną z ośmiu galerii Muzeum Historii Żydów Polskich. Pozostałe to: "Pierwsze spotkanie", "Paradisum Judeorum", "Miasteczko", "Wyzwania nowoczesności", "Ulica II Rzeczpospolitej", "Po wojnie" i "Legacy-Dziedzictwo".

Wciąż brakuje pieniędzy

Choć plany są imponujące, a budowa przebiega zgodnie z planem, Muzeum Historii Żydów Polskich wciąż nie ma zagwarantowanego finansowania. Kiedy więc będziemy mogli je zwiedzić?

- Mamy dokumentację techniczną gotową do przetargu wykonawczego. To materiał, który pozwoli nam zgłosić się do konkretnych osób i organizacji po środki finansowe. Poszukujemy sponsorów na konkretne przedsięwzięcia. Myślę, że Galeria Holocaustu będzie jedną z tych zrealizowanych w pierwszej kolejności – podsumował optymistycznie dyrektor muzeum Jerzy Halbersztadt. Przyznał przy tym, że nie może zagwarantować, że do 2013 roku wszystkie galeria będą gotowe.

Piotr Bakalarski

Przekrój Galerii Zagłady - fot. MHŻP
Przekrój Galerii Zagłady - fotPrzekrój Galerii Zagłady - fot. MHŻP | Eurosport

Źródło zdjęcia głównego:  | Eurosport

Pozostałe wiadomości

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowała stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pewien 42-latek prowadził legalny sklep, jednak zawartość zaplecza już taka nie była. Policjanci odkryli składowane tam narkotyki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tunelem w Sulejówku znowu mogą jeździć kierowcy. - To, co powinno nam zająć pół roku, udało się zrobić w sześć dni - chwali się ekspresowym tempem prac wiceburmistrz miasta. Ale na razie to prowizoryczne zabezpieczenie. Przejazd był zamknięty po tym, jak tydzień temu kierowca ciężarówki uderzył w belkę.

Tunel w Sulejówku znów przejezdny. Kilka dni temu uszkodził go kierowca ciężarówki

Tunel w Sulejówku znów przejezdny. Kilka dni temu uszkodził go kierowca ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek po południu na trasie S8 doszczętnie spłonął samochód dostawczy. Na miejscu pojawiły się cztery zastępy straży pożarnej. Były utrudnienia w ruchu.

Z busa został spalony wrak

Z busa został spalony wrak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zapalił się na ulicy Wolskiej. Spłonął doszczętnie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mławą uwagę policjantów zwrócił podejrzanie zachowujący się kierowca opla. Zatrzymali mężczyznę, który - jak się okazało - prowadził po alkoholu i miał orzeczonych siedem zakazów. Na dodatek nie jechał sam.

Jechał po alkoholu. Na koncie ma siedem zakazów prowadzenia

Jechał po alkoholu. Na koncie ma siedem zakazów prowadzenia

Źródło:
PAP

Małżeństwo z dzieckiem przechodziło obok zabytkowego budynku "szkoły tramwajarzy" przy Kawęczyńskiej. Nagle na ulicę poleciały odłamki szkła. W oknach zabytku rodzina zauważyła młodocianych chuliganów. Chłopcy w wieku 10, 12 i 13 lat trafili w ręce policji.

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na plażę na wysokości warszawskigo zoo wjechał kierowca alfy romeo. Auto utknęło w piachu i spędziło tam kilka godzin.

Wjechał samochodem na plażę, utknął

Wjechał samochodem na plażę, utknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Głosowanie na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaplanowane na wtorek nie odbędzie się - napisał rektor uczelni. Prof. Zbigniew Gaciong poinformował, że powodem jest brak kandydatów. Stan prawny dotyczący wyborów postanowiło zweryfikować Ministerstwo Zdrowia.

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Źródło:
PAP

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że nową burmistrzynią Nowego Miasta nad Pilicą została Barbara Gąsiorowska (PSL). O jej sukcesie zadecydowało jedynie sześć głosów przewagi nad dotychczasowym włodarzem Mariuszem Dziubą (PiS), który pełnił tę funkcję od 2014 roku. "Obiecuję wam, że wróci normalność" - zapewniła Gąsiorowska tuż po ogłoszeniu wyników.

Nowym Miastem nad Pilicą będzie rządzić burmistrzyni. Zdecydowało sześć głosów

Nowym Miastem nad Pilicą będzie rządzić burmistrzyni. Zdecydowało sześć głosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo przeciwko 40-letniemu Przemysławowi D. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo.

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Kraski Górne niedaleko Garwolina. 54-latek jest podejrzany o to, że będąc pod wpływem alkoholu, kierował ciągnikiem rolniczym i spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Śmierć na miejscu poniósł 59-latek - przekazała tamtejsza policja.

Policja: Pijany przejechał pieszego ciągnikiem rolniczym. 59-latek zmarł na miejscu

Policja: Pijany przejechał pieszego ciągnikiem rolniczym. 59-latek zmarł na miejscu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali w poniedziałek rano blokować skrzyżowanie ulicy Świętokrzyskiej z Marszałkowską. Kilka osób przykleiło się do asfaltu. Na miejscu pojawiła się policja.

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w tak zwanym warszawskim obwarzanku. Wiadomo, kto będzie burmistrzem w Markach, Łomiankach, Ząbkach czy Konstancinie-Jeziornie.

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Źródło:
PAP

Są wyniki wyborów w Legionowie. Bogdan Kiełbasiński z Trzeciej Drogi ( 51,92 proc. głosów) pokonał w drugiej turze dotychczasowego prezydenta Romana Smogorzewskiego (48,08 proc.), który pełnił tę funkcję od 22 lat.

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Źródło:
PAP

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl