Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Pokaż, że pamiętasz"

Warszawa

archiwum TVN24Akcja IPN

Znajdź grób kogoś, kto uczestniczył w Powstaniu Warszawskim i zaopiekuj się nim. To akcja Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowana w związku z 73. Rocznicą zrywu.

"Pokaż, że pamiętasz" rozpocznie się 1 sierpnia. Żeby wziąć udział, najpierw trzeba znaleźć grób osoby, która była uczestnikiem Powstania Warszawskiego – żołnierza czy też cywila.

Groby, których nikt nie pamięta

"Pamiętaj też, że nie zawsze taka informacja musi być zamieszczona na nagrobku. Poszukaj na lokalnym cmentarzu, popytaj starszych osób albo lokalnych historyków, społeczników, dziennikarzy, możesz też zwrócić się do władz lokalnych z pytaniem, czy nie wiedzą o takim miejscu" – tłumaczy IPN na swojej stronie internetowej.

Dalej apeluje, by zaopiekować się nagrobkiem. "Przede wszystkim szukaj grobów, o których nikt nie pamięta i o które nikt nie dba. Pamiętaj, że każdy grób to wyjątkowa przestrzeń. Nie naklejaj ani nie maluj nic na nagrobku. Nie niszcz roślin, które tam ktoś posadził, tylko zadbaj o nie, albo obok posadź nowe" – apeluje IPN.

Ostatni punkt to pokazanie efektu prac. Instytut prosi, by spróbować dowiedzieć się czegoś więcej o osoby, która jest pochowana w tym miejscu. "Stwórz relację fotograficzną, pokaż, jak grób wyglądał przed Twoją pracą, w trakcie pracy i po jej ukończeniu".

TU ZNAJDZIESZ FORMULARZ DO WYPEŁNIENIA.

CZYTAJ TEŻ O TEGOROCZNYCH OBCHODACH POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

O godzinie "W"TVN24
wideo 2/4

ran/r