Pokaż urzędnikom, gdzie zasadzić drzewo

TVN Warszawa

TVN24Nowa aplikacja ułatwi wskazanie miejsc sadzenia drzew

Dzięki specjalnej aplikacji każdy mieszkaniec będzie mógł wskazać miejsce, w którym będzie posadzone drzewo. Jak przekonuje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, to jedno z narzędzi do realizacji programu "Milion drzew dla Warszawy".

Michał Olszewski na konferencji prasowej na Woli przypomniał w środę, że Rada Warszawy zobowiązała urząd miasta w 2015 roku do rozpoczęcia prac nad programem "Milion drzew dla Warszawy". Jednym z narzędzi, które ma służyć realizacji tego planu, jest specjalna aplikacja na smartfony. - Jako miasto nagrodziliśmy pomysł na przygotowanie aplikacji, która pozwala nie tylko pokazać, jaką mamy zieleń w Warszawie, ale również dać mieszkańcom narzędzie do wskazania, gdzie można posadzić w mieście drzewo - powiedział Olszewski.

Testowana przez kilkaset osób

Prace nad aplikacją rozpoczęły się na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku. Przed oddaniem do użytku testowało ją kilkaset osób. Jak zapowiada ratusz, aplikację można pobrać za pośrednictwem Google Play (na systemy Android), a wkrótce także z App Store (iOS). Olszewski podkreślił, że korzystanie z aplikacji jest bardzo proste i zajmuje tylko chwilę. Jeżeli we wskazanym miejscu możliwe jest wykonanie nasadzenia, zgłoszenie zostanie zaakceptowane, a w aplikacji pojawi się odpowiedni komunikat. Potwierdzenie wysłane zostanie również na adres e-mail i numer telefonu komórkowego. W przypadku, gdy zgłoszenie nie może zostać przyjęte – aplikacja poinformuje o odmowie. Powodów może być wiele. Planując nasadzenia, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. strefy ochronne torowisk czy wałów powodziowych, własność terenu, infrastruktura podziemna, latarnie, a także plany zagospodarowania przestrzennego.

Sprawdź gatunki drzew w okolicy

Aplikacja pozwala również na zobaczenie, jakie gatunki drzew rosną w poszczególnych częściach miasta. W tym celu wystarczy kliknąć na ikonkę symbolizującą drzewo z danej okolicy. - Aplikacja bazuje na otwartych danych udostępnianych przez miasto. Na podstawie tych danych umieszczając je na mapie, stworzyliśmy podstawową, pierwszą wersję, a następnie rozbudowaliśmy ją o funkcję "zgłaszania drzew", by wspomóc program "Milion drzew dla Warszawy" - powiedziała jedna z autorek aplikacji Justyna Modzelewska. Olszewski stwierdził, że w ubiegłym roku zostało posadzonych w Warszawie co najmniej 30 tysięcy drzew. Miasto przypomina, że w połowie marca realizowane były pierwsze wiosenne nasadzenia. Na blisko 30 ulicach w stolicy zasadzonych zostało około 300 kilkuletnich drzew, a nad Wisłą ponad 2 tysiące młodych sadzonek wierzby.

PAP/skw/pm