Pokaz sprzętu wojskowego i capstrzyk. 70. rocznica zakończenia wojny

Warszawa

archiwumGratka dla miłośników militariów

W piątek, z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, wojsko szykuje w Warszawie pokaz historycznego i współczesnego sprzętu oraz uzbrojenia. Wieczorem na pl. Piłsudskiego odbędzie się rocznicowy capstrzyk. W wieczornych uroczystościach weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.

Jak podało MON, w piątek o godz. 10 przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się ceremonia złożenia wieńców. Przez cały dzień na pl. Piłsudskiego i w jego okolicach będą stały obok siebie egzemplarze historycznego i współczesnego uzbrojenia i sprzętu - czołgi, transportery opancerzone, artyleria i lżejsze pojazdy. Będzie można także zobaczyć przykłady wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy piechoty, saperów, marynarzy i łącznościowców.

Najcięższe pojazdy będzie można obejrzeć na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza. Będą tam czołgi Leopard 2A5 i PT-91 Twardy, transporter Rosomak, samobieżna armatohaubica Dana, wyrzutnia rakietowa Langusta oraz pojazd o podwyższonej odporności na wybuchy min. Tuż obok staną historyczne czołgi T-34/85 oraz M4 Grizzly, czyli wersja słynnego Shermana produkowana podczas II wojny światowej w Kanadzie. Na samym pl. Piłsudskiego staną lżejsze pojazdy. Ze współczesnych będą to Rosomak w wersji ewakuacji medycznej, armaty przeciwlotnicze, pojazdy HMMWV i quady. Razem z nimi będzie można zobaczyć historyczne uzbrojenie - tankietkę TKS, czołg Renault FT, działo samobieżne T-48 (używane w Armii Czerwonej i ludowym Wojsku Polskim pod oznaczeniem SU-57), transporter T16, samochód pancerny "Kubuś", motocykl Sokół 600 oraz armaty. Natomiast przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa będzie można oglądać wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy. Do zobaczenia będą: mały rozpoznawczy bezzałogowiec Orbiter, trenażer przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike, moździerze, granatniki, różnego rodzaju karabiny i pistolety. Na stoiskach będzie też wyposażenie nurków Marynarki Wojennej, sprzęt saperski, w tym roboty, radiostacje, wideoterminale i odbiorniki nawigacji satelitarnej należące do wojsk łączności.

Capstrzyk z udziałem prezydenta

O godz. 21 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się capstrzyk rocznicowy z udziałem prezydenta.

Scenariusz przewiduje, że po odegraniu hymnu i wciągnięciu flagi państwowej na maszt rozpocznie się widowisko artystyczne pt. "1939-1945. Wspominamy". Będzie ono podzielone na siedem części, z których każda zakończy się złożeniem na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza białej i czerwonej róży przez delegację złożoną z przedstawicieli różnych pokoleń. Na koniec widowiska zostanie oddany hołd wszystkim uczestnikom zakończonych 70 lat temu walk. Następnie na pl. Piłsudskiego zostaną wprowadzeni żołnierze z flagami państw NATO. Po przemówieniu prezydent Bronisław Komorowiski ma złożyć wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Całość zakończy utwór "Kocham wolność" z repertuaru Chłopców z Placu Broni oraz pokaz sztucznych ogni.

Zarówno przed uroczystością (o godz. 19.30), jak i bezpośrednio po jej zakończeniu będzie można posłuchać koncertów wojskowych muzyków. Przed ceremonią (o godz. 20.15) odbędzie się też pokaz musztry paradnej.

PAP/su