Pokaz ratownictwa wodnego. "Wisła to zdradliwa rzeka"

TVN Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plPrezydent Warszawy na pokazie ratownictwa wodnego

Na Wiśle wywrócił się ponton. Trzech jego pasażerów wpadło do wody. Na ratunek ruszyli WOPR-owcy, policja i strażacy. Tak wyglądała pokazowa akcja służb i cywili z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Przed nami długi weekend i początek sezonu wypoczynkowego. Cieple dni zachęcają warszawiaków do odpoczynku nad wodą – powiedziała przed pokazem Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.

Sprzęt dla WOPR

Jak podkreśla Gronkiewicz-Waltz, Wisła jest bardzo zdradliwą rzeką. - Od wyszkolenia i sprzętu jakim dysponują służby zajmujące się ratownictwem wodnym, zależy zdrowie i życie przebywających nad wodą – zaznacza. Ratusz przekazał dziś WOPR kamizelki, deski ortopedyczne i apteczki.

Przeprowadzono też pokazowe ćwiczenia. Wszyscy trzej amatorzy pływania pontonem po Wiśle zostali uratowani. Trzeciego wyciągnął dopiero nurek. Był trochę podtopiony, ale żywy. Łodzie i ratownicy policji, straży pożarnej i WOPR wrócili do swych baz.

Na terenie Warszawy znajduje się ponad 100 obszarów wodnych (jezior, stawów, glinianek itp.) oraz 30 km Wisły i kilkanaście kilometrów rzeczki Wilanówki i kanałów (Królewski, Służewiecki, Markowski). Na tych terenach doszło w zeszłym roku do 12 wypadków utonięć, w tym 8 w Wiśle.

wp/ran