Pojechali śladami powstania w getcie

Najnowsze


19 kwietnia mija 68 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dla upamiętnienia rocznicy tragicznych wydarzeń warszawska gmina żydowska przeprowadziła lekcję historii zakończoną modlitwą za ofiary holokaustu. Śladami powstania podążał Reporter24 - TO3.

W niedzielę odbyła się bezpłatna wycieczka autokarem szlakiem getta warszawskiego. Przewodnik opowiadał o historii getta i o samym powstaniu. Na placu Grzybowskim do autokaru wszedł naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Złożył wszystkim życzenia świąteczne i poczęstował wszystkich macą.

O godzinie 16.00 przed Pomnikiem Bohaterów Getta odbyła się uroczystość marszu modlitwy szlakiem pomników getta warszawskiego. Uczestniczyli w niej współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Stanisław Krajewski oraz Michael Schudrich.

Odmówiono żydowską i chrześcijańską modlitwę za zmarłych. Złożono wieńce i kwiaty.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, zakończyło 16 maja 1943. Rozpoczęło się w wigilię święta Paschy. Z pół miliona Żydów w getcie pozostało wówczas 50-70 tysięcy. Powstanie było odpowiedzią na zarządzoną przez Heinricha Himmlera akcję likwidacji getta. Po stłumieniu powstania teren dzielnicy spalono i zrównano z ziemią.

myk

Źródło zdjęcia głównego:  | Getty Images