Pogrzeb Wojciecha Młynarskiego. "Cierpiał, śmierć była wyzwoleniem"

Warszawa

Pogrzeb Wojciecha Młynarskiego TVN Fakty
wideo 2/3

Na Starych Powązkach odbył się pogrzeb Wojciecha Młynarskiego. Artysta został pochowany w Alei Zasłużonych.

Uroczystości rozpoczęły się o 13.40 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach. W pogrzebie uczestniczyło wiele znanych postaci kultury, sztuki i nauki, między innymi: Ewa Wiśniewska, Emilia Krakowska, Andrzej Strzelecki, Artur Barciś, Daniel Olbrychski, Maja Komorowska, Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek. A także były prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną.

Po uroczystościach kościelnych kondukt żałobny przeszedł na cmentarz. Przy grobie artysty zebrały się tłumy. - Stan ojca pogorszył się 15 miesięcy temu. To były bardzo ciężkie miesiące. Nie widziałem jeszcze takiego cierpienia - mówił podczas uroczystości pogrzebowych syn Wojciecha Młynarskiego - Jan. - Dzień jego śmierci był wyzwoleniem z tego ziemskiego stanu - dodał.

Po godz. 15 złożono prochy do grobu w Alei Zasłużonych.

W środę i czwartek w stołecznym ratuszu wystawiona była księga kondolencyjna pamięci Wojciecha Młynarskiego.

2000 piosenek

Wojciech Młynarski zmarł 17 marca w wieku 76 lat. Poinformowała o tym rodzina artysty. Młynarski był wybitnym autorem tekstów piosenek, poetą, reżyserem, wykonawcą piosenki autorskiej, satyrykiem, artystą kabaretowym, autorem librett, tłumaczem. Spod jego pióra wyszły ponad dwa tysiące tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych.

W 1963 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, zaprezentował się również na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako autor tekstu piosenki "Ludzie to kupią" wykonywanej przez Janinę Ostalę.

Od połowy lat 60. współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec.

W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: "Henryk VI na łowach", "Cień", "Awantura w Recco". Jest autorem przekładów piosenek z musicali: "Kabaret", "Jesus Christ Superstar" i "Chicago".

Na scenie Teatru Ateneum realizował również programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom, między innymi: Brelowi, Hemarowi, Ordonównie oraz Wysockiemu.

Wspomnienie Wojciecha MłynarskiegoTVN24
wideo 2/5

mś/ran/b