Pogrzeb Stefana Kuryłowicza dziś na Powązkach

Najnowsze

| Diana Davies/WikipediaProf

Profesor Stefan Kuryłowicz, architekt, który zginął w katastrofie awionetki w Hiszpanii, dziś zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się o godzinie 14.00 w Kościele Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, a pogrzeb około 15.30 na Powązkach Wojskowych w al. Zasłużonych.

Dwa samoloty, potem samochód

Kuryłowicz zginął 6 czerwca w wypadku swojej awionetki, w pobliżu lotniska w hiszpańskim Castrillon, spowodowanego najprawdopodobniej fatalną pogodą. Razem z nim zginął przyjaciel i współpracownik, architekt Jacek Syropolski. W wypadku drugiego samolotu, w tym samym czasie zginęli też Janusz Zieniewicz i Jacek Olesiński.

Dokładne przyczyny katastrofy miała zbadać specjalna komisja z udziałem polskich ekspertów. Ci jednak też mieli wypadek. Ich samochód zderzył się czołowo z innym, gdy wracali z lotniska.

Stefan Kuryłowicz to profesor Politechniki Warszawskiej i laureat Honorowej Nagrody SARP z 2003 roku. Od 1983 prowadził autorską Pracownie Architektury Kuryłowicz & Associates.

Do najbardziej znanych projektów należą biurowiec Focus Filtrowa, biurowiec PLL LOT, osiedla Eko-Park i Marina Mokotów, a także stacja metra Dworzec Gdański. Doradzał w sprawach architektury władzom Warszawy. Jego pracownia mieści się na Saskiej Kępie.

W tej chwili, w Warszawie, według projektu Stefana Kuryłowicza powstaje m.in. budynek Wolf Bracka, wieżowiec na miejscu Supersamu oraz biurowiec Prosta Tower. Wraz z Jackiem Syropolskim zaprojektowali Centrum Profilaktyki Nowotworów, budowane przez Fundację TVN z okazji 10-lecia działalności.

Zobacz projekty Kuryłowicza

Pożegnania Jacka Syropolskiego

21 czerwca odbędzie się z kolei pogrzeb Jacka Syropolskiego, który zginął razem z Kuryłowiczem w Hiszpanii. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w kościele św. Floriana na Pradze o godz. 11.00. Syropolski zostanie pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

roody/mz

Źródło zdjęcia głównego:  | Diana Davies/Wikipedia