Pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach. "Jest zgoda pani prezydent"

Najnowsze

TVN 24Pogrzeb Jaruzelskiego w piątek na Powązkach

Pogrzeb generała Jaruzelskiego odbędzie się w piątek o 12.00 na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Zostanie pochowany w kwaterze I Armii Wojska Polskiego. Taką decyzję podjęła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Jest zgoda pani prezydent - potwierdził we wtorek w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

O miejsce na cmentarzu powązkowskim zwrócił się do ratusza Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Taka też była wola rodziny zmarłego.

Nie ma jeszcze decyzji, czy pogrzeb odbędzie się z wojskową asystą.

Zgodnie z wolą rodziny

Ratusz z podjęciem decyzji o miejscu pochówku czekał na oficjalny wniosek rodziny generała. - Musiały zostać spełnione wymogi formalne, aby osoba została pochowana na Powązkach. W przeszłości musiała zajmować najwyższe stanowiska państwowe i być odznaczona. Pan generał był prezydentem i miał najwyższe oznaczenia państwowe, więc te wymogi oczywiście spełnia. Rodzina poprosiła, by pogrzeb odbył się na Powązkach - powiedział na antenie TVN 24 Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Pytany, czy miasto bierze pod uwagę jakieś protesty związane z pogrzebem, czy miejscem pochówku, podkreślił, że do urzędu nie wpłynęły takie sygnały. - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. To jest bardzo poważna uroczystość. Bez względu na to, jak ocenia się życiorys i dokonania pana generała, to jednak jest to taki moment, kiedy zwykle wszyscy są wyciszeni i już nie dochodzi do żadnych manifestów politycznych czy światopoglądowych - powiedział.

Organizatorem pogrzebu jest Kancelaria Prezydenta RP. - Ta decyzja, będąca w zgodzie z przekazanym przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wnioskiem i wolą rodziny, wydaje się być zrozumiała - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Pogrzeb na Powązkach

"Reprezentując środowisko byłych żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, zwracamy się do Szanownej Pani Prezydent z formalnym wnioskiem o przyznanie – pozostającego w gestii Pani Prezydent – miejsca w kwaterze Żołnierzy I Armii WP na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zmarłemu 25 maja 2014 r. byłemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu" - napisali w liście do Hanny Gronkiewicz-Waltz prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk Henryk Strzelecki i przewodniczący Krajowej Rady Kombatantów WP kmdr Henryk L. Kalinowski.

Wolę wyrażoną we wniosku potwierdziła córka zmarłego. - Ojciec całe życie podkreślał, że jest przede wszystkim żołnierzem i jako wojskowy chciałby spoczywać wśród tych, którzy byli mu najbliżsi - powiedziała Jaruzelska, dziękując za inicjatywę kombatantów.

Jaruzelski ostatnie miesiące życia spędził w szpitaluTVN 24

Asysta wojskowa?

Związek Kombatantów wysłał w poniedziałek dwa pisma - do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie pochówku na Powązkach i - za pośrednictwem dowódcy Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesława Grudzińskiego - do szefa MON Tomasza Siemoniaka. W drugim piśmie zwrócili się o asystę honorową w czasie pogrzebu.

Jak powiedział tvn24.pl rzecznik MON płk Jacek Sońta, decyzja w sprawie tego, czy na pogrzebie gen. Jaruzelskiego będzie asysta wojskowa zapadnie dziś albo jutro. Dodał, że wówczas MON niezwłocznie o niej poinformuje.

Dyskusja na temat wprowadzenia żałoby po śmierci generała:

SLD chce żałoby po śmierci gen. JaruzelskiegoTVN24

PAP, kś/roody/i