Pogoda dla rowerzystów. Ostatni dzwonek na Veturilo

Warszawa

Marcin Gula/ tvnwarszawa.plOstatni dzwonek na Veturilo

Pogoda dopisuje, więc warszawiacy chętnie korzystają z systemu Veturilo. Na kolejne dni synoptycy zapowiadają jednak ochłodzenie. A miejskie rowery już niedługo znikną z ulic na zimę.

- Jest jasne i oczywiste, że sezon rowerowy trwa do końca listopada. Potem rowery znikną, a na ulice wrócą 1 marca - zapowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Nadchodzi pogorszenie pogody

Wprawdzie do końca listopada jeszcze ponad miesiąc, ale prawdopodobnie to już ostatni dzwonek, by skorzystać z miejskiego roweru. Później na przeszkodzie może stanąć właśnie pogoda. O ile jeszcze w niedzielę i poniedziałek będzie słonecznie, to w następnych dniach ma być już gorzej - zapowiadają synoptycy TVN Meteo. Idzie ochłodzenie, a na Wszystkich Świętych może przyjść nawet zima.

CZYTAJ WIĘCEJ O POGODZIE NA TVNMETEO.PL.

Na wiosnę będzie ich więcej

Miejskie rowery zostaną zabrane na 4 najzimniejsze miesiące z 58 stacji w Śródmieściu, na Bielanach, Ursynowie i w Wilanowie.

- Przyjęliśmy założenia, że tylko nieliczni zapaleńcy jeżdżą na jednośladach zimą. Dlatego rowery miejskie stałyby nieużywane i niszczały - mówi Krajnow. - Wypożyczalni skuterów śnieżnych, co proponowała jedna ze stacji radiowych, na pewno nie otworzymy - żartuje rzecznik.

Jak zapowiedział ZTM, system ma być rozbudowywany. W przyszłym roku nowe stacje Veturilo mają pojawić się m.in. na Woli, Pradze, Mokotowie, Ochocie, a także - jak informowaliśmy ostatnio - na Żoliborzu. Nowe lokalizacje mają zostać oficjalnie ogłoszone pod koniec tego sezonu.

1000 rowerów, setki tysięcy wypożyczeń

Pierwsze wypożyczalnie Veturilo wystartowały w sierpniu i od razu stały się hitem.

Na system warszawskich rowerów publicznych składa się w sumie ponad 1000 jednośladów. Osoby, które chcą z nich skorzystać, muszą zarejestrować się na stronie veturilo.waw.pl.

Po podaniu swoich danych i numeru telefonu, należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Jeśli chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz PIN, który otrzymamy podczas rejestracji. Można też posłużyć się kartą miejską lub aplikacją na telefon komórkowy.

Ostatni raz ZTM podsumował działanie Veturilo na początku października. Podał wtedy, że w systemie zarejestrowanych jest ponad 44 tysiące użytkowników, a rowery wypożyczono ponad 211 tys. razy.

Veturilo oznacza w języku esperanto transport, środek transportu i trenowanie.

Początki Veturilo w stolicy:

Jak skorzystać z systemu?
TVN24
Oficjalna inauguracja veturilo
TVN24

Warszawiacy o Veturilo:

Warszawiacy o Veturilo
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

ran/mz