Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Pogłębią Port Czerniakowski

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Przy niskim stanie wody po basenie Portu Czerniakowskiego nie da się pływać nawet kajakiem. Zamulone dno i wiekowa infrastruktura portowa też nie zachęcają do rekreacji nad brzegiem. Teraz ma się to zmienić. Miasto ogłosiło długooczekiwany przetarg na pogłębienie portu.

O pogłębieniu portu ratusz mówił od lat. W zeszłym roku już miał być ogłaszany przetarg, ale urzędnicy nie wyrobili się z przygotowaniem dokumentacji. Ostatecznie udało się, w okrojonej wersji, ogłosić go w piątek.

Zbudują pomosty

Do basenu portu wpłynie pogłębiarka, która odmuli dno. Wzdłuż nabrzeży zostaną zbudowane nowe stanowiska do cumowała łodzi i barek. Będzie do nich doprowadzona woda i kanalizacja.

W ramach prac miały też zostać odkopane pochylnie Portu Czerniakowskiego, za pomocą których, jeszcze w latach 60, wodowano tu statki rzeczne. Jak zapewniają urzędnicy, te prace będą przedmiotem kolejnego przetargu.

Nie da się pływać

Obecnie port przy niskim stanie wody nie nadaje się do pływania. Trenujący tam kajakarze mają niekiedy problemy z pokonaniem całej długości zbiornika, a co dopiero łódki o większej wyporności.

mjc/mz