Podziemia przy Centralnym przejdą metamorfozę

Warszawa

ZDMKoncepcja przebudowy podziemi

Zarząd Dróg Miejskich chce przebudować pasaż pod rondem Czterdziestolatka i przejścia podziemne przy Dworcu Centralnym. Przestrzenie mają być bardziej przyjazne pieszym. Planowane są także nowe zadaszenia nad wejściami i windy. Właśnie poznaliśmy koncepcję zmian, ale efektów trzeba się spodziewać dopiero za 2 lata.

Zmiany czekają miejsca, przez które codziennie przewijają się tysiące osób. To tzw. hala podziemna pod rondem Czterdziestolatka i dwa przejścia pod Al. Jerozolimskimi - przy ul. Emilii Plater i łączące Dworzec Centralny z kompleksem LIM.

Przeszklone lokale, proste daszki

Ogłoszono konkurs na koncepcję przebudowy podziemi, a teraz poznaliśmy zwycięski pomysł. Komisja złożona z urzędników, architektów i estetów wybrała projekt Natalii Wilczak i Małgorzaty Wiśniewskiej.

Głównym założeniem zwycięskiej propozycji jest odejście od koncepcji zwykłego korytarza, a postawienie na przestrzeń bardziej atrakcyjną dla mieszkańców. Na wizualizacjach widać utrzymane w szarej tonacji rozwiązania. W tym przeszklone lokale handlowe czy proste daszki nad wejściami, pod którymi zmieszczą się parkingi dla rowerów i windy.

Jak informują drogowcy, wind ma być sześć i mają być dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku.

"Od dnia podpisania umowy zwycięzca konkursu ma 8 tygodni na stworzenie kompletnego i szczegółowego projektu" - podaje Zarząd Dróg Miejskich.

Zmiany za 2 lata?

ZDM zapewnia, że pod ziemią znajdzie się tam miejsce na handel, usługi, gastronomię i nośniki reklamowe.

Ogłosił też przetarg na przebudowę przejść w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wyłoniony w ramach przetargu wykonawca będzie też pełnił funkcję zarządcy - informują drogowcy. Umowa ma być podpisana na 15 lat, a prace budowlane mają się zakończyć w ciągu dwóch lat od daty podpisania umowy.

Zmiany ma przejście także sam Dworzec Centralny. Zmieni się hala główna:

ran

Kubiki na Centralnym mało praktyczne
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl