Podziemia Muzeum Historii Żydów gotowe. Wystawa dopiero jesienią

Warszawa

Muzeum Historii Żydów Polskich.Dach synagogi z Gwoźdźca

Podziemia Muzeum Historii Żydów Polskich uzyskały właśnie pozwolenie na użytkowanie - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. W praktyce oznacza to, że budowa placówki formalnie się zakończyła. Teraz czas na montaż wystawy głównej.Wprawdzie muzeum na Muranowie jest otwarte od wiosny 2013 roku, ale na razie zwiedzać można tylko jego część.

Jak informuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, podziemia też są już gotowe. Przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego uznał, że prace zostały wykonane zgodnie z ustaleniami określonymi w pozwoleniu na budowę.

- Decyzja dotyczy tzw. poziomu -2, gdzie będzie pokazywana wystawa główna - wyjaśnia Julia Matuszewska, rzeczniczka SZRM. – To oznacza, że już cały budynek zyskał pozwolenie na użytkowanie, bo blisko rok temu udostępniono pozostałą jego część – przypomina.

Najpierw montaż, później testy

Na razie zwiedzający mogą podziwiać wyższe kondygnacje muzeum. W placówce na Muranowie prezentowane są wystawy czasowe, odbywają się też spacery i wykłady.

TAK WYGLĄDAJĄ WNĘTRZA MUZEUM:

Kiedy zobaczymy stałą ekspozycję?

Wnętrze Muzeum Żydów Polskich
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

- Montaż instalacji w podziemiach trwa. Potrwa do końca czerwca, a potem przyjdzie czas na testy. Uroczystego otwarcia, na które zaproszone zostaną głowy państw - między innymi Izraela, Niemiec i USA, można spodziewać się wczesną jesienią tego roku - wylicza Piotr Kossobudzki, rzecznik MHŻP.

Problemy przez deszcz

Wcześniej podawano, że może stać się to wiosną bądź latem.

- Ale ten termin był nie do dotrzymania ze względu na problemy budowlane. Latem przyszły obfite dreszcze, podniósł się poziom wód gruntowych i trzeba było wzmocnić izolacje. To już mamy za sobą – przekonuje Kossobudzki.

Taka będzie wystawa

Ekspozycja stała będzie opowiadała o tysiącletniej historii polskich Żydów.

Zajmie ponad 4 tys. m kw., łącznie osiem galerii. Każda z nich będzie poświęcona kolejnym okresom, począwszy od średniowiecza po czasy powojenne. CZYTAJ WIĘCEJ O WYSTAWIE STAŁEJ.

Na niższym poziomie zainstalowano już wielką replikę dachu XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca, ale póki co nie przyjrzymy się jej z bliska (to także część powstającej wystawy głównej - red.)

CO SYMBOLIZUJE HOL MUZEUM?

Co symbolizuje hol muzeum?

Będzie pomnik dla Polaków?

Niewykluczone, że przy muzeum powstanie pomnik poświęcony Polakom, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. To inicjatywa Zygmunta Rolata, działacza na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

Posłuchaj rozmowy z pomysłodawcą pomnika:

ran/mz

Zygmunt Rolat w rozmowie z TVN24
TVN24