Podziękowali za podwyżki: "by żyło się lepiej"

Warszawa

Około 60 osób wzięło we wtorek po południu udział w nietypowych obchodach imienin Hanny Gronkiewicz-Waltz. Protestowali przed stołecznym ratuszem m.in. przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej, prywatyzacji SPEC i polityce mieszkaniowej władz Warszawy.

Przed bramą urzędu ustawiono namiot z napisem: "Bufet u Hanki", na stole postawiono tekturowy tort z podobizną prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i napisem: "Dziękujemy za podwyżki czynszów, cen biletów, opłat za wodę, żłobki, wieczyste użytkowanie gruntem, prywatyzację kamienic i SPEC-u. By żyło się lepiej".

"Podziękować za podwyżki"

- To prześmiewczy protest w dniu imienin Hanny, czyli także naszej prezydent Warszawy. Chcemy złożyć życzenia, podziękować za serię podwyżek, która ma miejsce w Warszawie, i politykę lekceważenia tego, czego mieszkańcy potrzebują - powiedział PAP Jakub Grzegorczyk z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Jak powiedziała zastępczyni rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb, decyzje o podwyżkach są "właśnie wyrazem liczenia się z potrzebami mieszkańców". -Dzięki temu warszawiacy będą korzystać z nowego taboru, drugiej linia metra, zostanie uruchomiona nowoczesna oczyszczalnia ścieków - dodała.

Podpisy w sprawie SPEC-u

Grzegorczyk poinformował, że w proteście wzięły udział m.in. organizacje lokatorskie: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, Komitet Obrony Lokatorów a także Lewicowa Alternatywa, Młodzi Socjaliści.

Podczas happeningu zbierano także podpisy pod wnioskiem PiS ws. referendum dotyczącego podwyżek. PiS chce zapytać warszawiaków o prywatyzację SPEC, podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, opłat za wodę i za odprowadzanie ścieków oraz za żłobki. Wniosek w tej sprawie złożono w ratuszu na początku czerwca.

POD RATUSZEM BYŁ TEŻ WRA, REPORTER 24:

pap/ran/par