"Podwyżki są niemal pewne"

Warszawa

Sebastian Wierzbicki, szef klubu radnych SLD fot

- Prywatyzacja SPEC może oznaczać kolejne podwyżki opłat za ciepło. URE będzie wyrażać zgody na podwyżki, gdy tylko dostawca energii odpowiednio uzasadni wniosek – twierdzi Sebastian Wierzbicki, szef klubu radnych SLD.

Ratusz właśnie podpisał umowę na sprzedaż udziałów w Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej z francuską Dalkia. Francuski koncern zapłaci za SPEC blisko 1,5 mld zł, a w ciągu następnych siedmiu lat musi zainwestować kolejny 1 mld zł w modernizację sieci. Zdaniem SLD, to powód do kolejnych podwyżek.

„URE wyda zgodę"

- Byliśmy przeciwni tej prywatyzacji od samego początku głównie dlatego, że dla mieszkańców wiąże się ona z niemal pewnymi podwyżkami. Ratusz zapewnia, że to URE decyduje o ewentualnych podwyżkach. Ale prawda jest taka, że regulator wyda zgodę, gdy dostawca odpowiednio uzasadni wniosek, np. tym, że ponosi duże koszty związane z inwestycjami – tłumaczy Sebastian Wierzbicki z SLD.

Sebastian Wierzbicki, szef klubu radnych SLD fot

PiS: jeszcze zobaczymy

Prawo i Sprawiedliwość na razie sprawy szerzej nie komentuje. - Zapraszam na konferencję o 14.00 - ucina Maciej Wąsik, szef klubu PiS w radzie miasta. -Mogę tylko powiedzieć, że naszym zdaniem sprawa nie jest jeszcze zamknięta- zaznacza.

Nie chcieli referndum

Radni opozycji domgali się by w sprawie prywatyzacji SPEC przeprowadzić refernedum. Nie udało im się jednak skoordynować działań. Inicjatywa SLD upadła, bo radnym nie udało się zebrać w wymaganym terminie koniecznych w tym przypadku 130 tysięcy podpisów warszawiaków.

PiS zaczęło zbierać podpisy oddzielnie, bo równocześnie zapytało warszawiaków o podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, opłat za wodę, odprowadzanie ścieków oraz za żłobki. Ta inicjatywa okazała się jednak spóźniona. PiS na zebranie podpisów ma co prawda czas do sierpnia, ale umowa w sprawie prywatyzacji została już podpisana.

Platforma Obywatelska była referndum przeciwna. Kiedy pod koniec lutego PiS zorganizowało w tej sprawie nadzwyczajną sesję, radni PO ją zbojkotowali. -Przed wyborami nie ukrywaliśmy, że chcemy prywatyzować SPEC. Wyborcy dali nam mandat do decydowania w tej sprawie - podkreślali.

mjc