Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Podwyżka czynszów podzieliła radnych. Uchwała przepadła

Warszawa

TVN 24Na Powiślu może być drożej

We wtorek wieczorem radni Śródmieścia zajmowali się sprawą podwyżki czynszów w lokalach komunalnych. Uchwała nie zyskała większości.

- 12 radnych było za, 12 przeciw, jedna osoba była nieobecna – poinformowała po godz. 20.30 Urszula Majewska, rzeczniczka dzielnicy.

Koniec kompromisu?

Przypomnijmy, władze Śródmieścia chciały wprowadzić najwyższą stawkę za metr kwadratowy w lokalach komunalnych na terenie całej dzielnicy. Oburzyło to opozycję, która przypomniała, że w ramach kompromisu sprzed kilku lat ustalono niższe opłaty dla Powiśla.

Na początku lutego prezydent Warszawy zdecydowała o podwyższeniu stawek bazowych za najem lokali komunalnych należących do miasta z 6,65 zł na 7,32 za mkw. Ta zmiana dotknie wszystkich.

Podział na strefy

Opłaty za mieszkania komunalne zależą od tego, jak dzielnice podzielą swoje tereny. W zależności m.in. od dostępności komunikacji miejskiej, placówek oświatowych, kulturalnych czy medycznych mogą je zakwalifikować do strefy peryferyjnej (najniżej wycenianej), miejskiej lub centralnej (najdroższej). W strefie miejskiej lokatorzy płacą stawkę bazową. W peryferyjnej o 10 procent mniejszą, a w centralnej - o tyle samo wyższą.

O granicach stref w Śródmieściu mają decydować we wtorek lokalni radni. Zarząd dzielnicy zaproponował, by całą dzielnicę wrzucić do jednego worka - strefy centralnej.

Wynik wtorkowego głosowania nie oznacza jednak, że stawki nie wzrosną. Projekt uchwały prawdopodobnie wróci na kolejnej sesji.

b//ec