Podwyżka czynszów podzieliła radnych. Uchwała przepadła

Warszawa

TVN 24Na Powiślu może być drożej

We wtorek wieczorem radni Śródmieścia zajmowali się sprawą podwyżki czynszów w lokalach komunalnych. Uchwała nie zyskała większości.

- 12 radnych było za, 12 przeciw, jedna osoba była nieobecna – poinformowała po godz. 20.30 Urszula Majewska, rzeczniczka dzielnicy.

Koniec kompromisu?

Przypomnijmy, władze Śródmieścia chciały wprowadzić najwyższą stawkę za metr kwadratowy w lokalach komunalnych na terenie całej dzielnicy. Oburzyło to opozycję, która przypomniała, że w ramach kompromisu sprzed kilku lat ustalono niższe opłaty dla Powiśla.

Na początku lutego prezydent Warszawy zdecydowała o podwyższeniu stawek bazowych za najem lokali komunalnych należących do miasta z 6,65 zł na 7,32 za mkw. Ta zmiana dotknie wszystkich.

Podział na strefy

Opłaty za mieszkania komunalne zależą od tego, jak dzielnice podzielą swoje tereny. W zależności m.in. od dostępności komunikacji miejskiej, placówek oświatowych, kulturalnych czy medycznych mogą je zakwalifikować do strefy peryferyjnej (najniżej wycenianej), miejskiej lub centralnej (najdroższej). W strefie miejskiej lokatorzy płacą stawkę bazową. W peryferyjnej o 10 procent mniejszą, a w centralnej - o tyle samo wyższą.

O granicach stref w Śródmieściu mają decydować we wtorek lokalni radni. Zarząd dzielnicy zaproponował, by całą dzielnicę wrzucić do jednego worka - strefy centralnej.

Wynik wtorkowego głosowania nie oznacza jednak, że stawki nie wzrosną. Projekt uchwały prawdopodobnie wróci na kolejnej sesji.

b//ec