Podwykonawcy Astaldi grożą blokadą budowy metra

Warszawa

Metro WarszawskieBudowa metra na Pradze Północ

Podwykonawcy Astaldi, firmy budującej między innymi II linię metra, grożą zablokowaniem dwóch dróg krajowych oraz budowy podziemnej kolejki. "Taką sytuację uważamy za niedopuszczalną" - komentuje spółka Metro Warszawskie.

Włoska firma Astaldi ma kłopoty finansowe. Niecały miesiąc temu zeszła z placu budowy dwóch ważnych linii kolejowych: Dęblin - Lublin oraz Leszno - Rawicz. Pozostał problem podwykonawców, którzy protestują i domagają się wypłaty wynagrodzeń za wykonane prace.

Zapowiedź blokady

W piśmie skierowanym do PKP PLK "oszukani podwykonawcy" (taki podpis widnieje na dokumencie) krytykują kolejarzy i zapowiadają blokady. "Pomimo przekazanych nam informacji (…) dotyczących terminów na weryfikacje i wypłatę należności, żadne terminy nie są przez państwa dotrzymywane (…)" - czytamy w piśmie.

"Wobec powyższego informujemy, że dnia 18 października 2018 roku zostaną zablokowane drogi DK 17 i DK 19 oraz budowa metra w Warszawie" - dodają podwykonawcy.

Do ich listu odniosło się w środę Metro Warszawskie. Firma Astaldi odpowiada bowiem za rozbudowę metra w kierunku Targówka. Prace są na zaawansowanym etapie, inwestycja powinna być skończona w przyszłym roku.

Metro reaguje

W wydanym oświadczeniu Metro zapewnia, że miasto - jako inwestor całego przedsięwzięcia - "dobrze zabezpieczyło budowę II linii, specjalną gwarancją bankową w wysokości ponad 50 milionów złotych". Podkreśla też, że jest w stałym kontakcie z generalnym wykonawcą, czyli firmą Astaldi oraz z bankiem prowadzący rachunek inwestycji.

Jak czytamy w stanowisku miejskiej spółki, w celu należytego wykonania całej inwestycji, jaką jest budowa II linii metra w kierunku Targówka, Metro Warszawskie wprowadziło specjalny system, w którym zarejestrowano 161 firm podwykonawczych i realizujących budowę podziemnej kolejki.

Oprócz tego miasto zapewnia, że wszystkie faktury wystawiane mu przez Astaldi są opłacane dopiero po kontroli wykonywanych prac, a także po uzyskaniu odpowiedniego oświadczenia od podwykonawcy, w którym ten potwierdzi, że otrzymał pieniądze za wykonane przez siebie zadania.

"Jeszcze dziś, 17 października, zostanie wysłane także specjalne pismo, w którym wszyscy podwykonawcy zostaną poinformowani o przysługującej im drodze wnioskowania o wypłatę należności, zgodnie z zapisami umowy" - podaje Metro Warszawskie.

I podsumowuje: "W związku z powyższym uważamy za niedopuszczalną sytuację, w której podwykonawcy realizujący kontrakty dla PKP PLK, a nie związani umowami dotyczącymi budowy metra, planują blokadę tej inwestycji".

Metro w budowie

Przypomnijmy, dotychczas Astaldi wspólnie z Gülermak wybudowała w Warszawie centralny odcinek drugiej linii metra. Obecnie jest również samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku. Na tym odcinku powstaną stacje Szwedzka, Targówek i Trocka.

Zawarta została także umowa na rozbudowę II linii metra na Bródnie. Tu Astaldi jest członkiem konsorcjum, którego liderem jest Gülermak. Prace przy realizacji tego kontraktu rozpoczęły się niezwłocznie po jego podpisaniu.

Z kolei miasto jest wciąż przed podpisaniem umów, po pierwsze - na rozbudowę metra na Bemowo (wraz ze stacją techniczno-postojową Mory), po drugie - na rozbudowę metra o stacje Ulrychów i Powstańców Śląskich. Odcinki te również ma budować konsorcjum firm Gülermak i Astaldi.

O PROBLEMACH ASTALDI CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

Kolejarze zapowiadają wznowienie prac

W poniedziałek PKP PLK informowało, że w przyszłym tygodniu planowane jest wznowienie prac na liniach kolejowych Lublin-Warszawa i Wrocław-Poznań.

Rzecznik kolejarzy Mirosław Siemieniec poinformował również, że w poniedziałek w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli PKP PLK z podwykonawcami Astaldi. W spotkaniu uczestniczył także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

"Atmosfera spotkania była rzeczowa. PLK wypłaciły dotychczas podwykonawcom Astaldi 28 milionów złotych, w tym około 24 miliony dla podwykonawców na linii lubelskiej. Kolejne dokumenty są weryfikowane i konsekwentnie będą realizowane płatności" - zapowiadał rzecznik.

Zobacz materiały z budowy metra na Targówku:

O postępie pracMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kw/PAP