Podwójna reaktywacja: legendarne Akwarium na skwerze Hoovera

Warszawa

Otwarty lokal na skwerze HooveraLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Do pawilonu na skwerze Hoovera wróciło życie. Właśnie wprowadziło się tam stowarzyszenie, które zapowiedziało reaktywację legendarnego Jazz Club Akwarium.

Przypomnijmy: przez półtora roku pawilon na skwerze Hoovera świecił pustkami. Mimo zapowiedzi, przez długi czas nie udało się zapełnić pustki po Fabryce Trzciny, która musiała opuścić budynek ze względu na zadłużenie sięgające ponad milion złotych.

Teraz sytuacja się zmieniła. Spacerujący Krakowskim Przedmieściem mogą zauważyć, że lokal jest otwarty, a przed nim rozstawiono stoliki.

Spytaliśmy urząd dzielnicy o tę zmianę.

Reaktywacja Akwarium

"W dniu 25 kwietnia 2017 roku Zarząd Terenów Publicznych podpisał w imieniu m.st. Warszawy umowę najmu lokalu użytkowego, mieszczącego się w budynku położonym na Skwerze Hoovera ze stowarzyszeniem Polskie Stowarzyszenie Jazzowe" – poinformował nas w mailu Mateusz Dallali, rzecznik śródmiejskiego urzędu.

Ma tam rozbrzmiewać muzyka, prowadzona ma być też działalność kulturalna, literacka, a także pokazywane wystawy. Jak zaznacza Dallali, zgodnie z zapisami umowy na skwerze Hoovera ma zostać reaktywowane dawny klub jazzowy Akwarium.

Ten powrót zapowiedziało na początku maja na swojej stronie internetowej również samo stowarzyszenie. Tam czytamy, że po czterdziestu latach od otwarcia historycznego klubu dojdzie do reaktywacji. "Stało się możliwe, dzięki współpracy PSJ ze spółką Pawła Marii Kwiatkowskiego, byłego dyrektora generalnego Festiwalu Jazz Jamboree" - czytamy na stronie.

Historia Akwarium

Członkowie stowarzyszenia przypomnieli też historię klubu. "Początkowo PSJ firmowało Klub Muzyczny Maxim na Złotej, wówczas Kniewskiego. Nie było to jednak wymarzone miejsce. Dopiero w 1977 roku, dzięki zaangażowaniu Stanisława Cejrowskiego, Stowarzyszenie uzyskało prawo do dysponowania lokalem po kawiarni Barbara, w piętrowym pawilonie przy ulicy Emilii Plater 49. Początkowo miało go dzielić z lokalem gastronomicznym PSS Społem, ostatecznie jednak udało się uzyskać zgodę na samodzielną działalność. 26 kwietnia 1977 roku, koncert zespołu Mainstream zainaugurował działalność Jazz Clubu AKWARIUM. Klub działał w tym miejscu do 2000 roku, jednak od 1990 roku bez udziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego" - czytamy.

W tej dekadzie gospodarzem klubu był Mariusz Adamiak. Z reaktywowanym Akwarium twórca Warsaw Summer Jazz Days nie ma nic wspólnego.

Umowa na lokal przy skwerze Hoovera obowiązuje do 24 kwietnia 2019 roku.

ran/r