Przygotuj się na:

ZAMYKAJĄ ZAWROTKĘ NA POW

Znika tymczasowa zawrotka w miejscu, gdzie Południowa Obwodnica Warszawy łączy się z Puławską. Zmiany w organizacji ruchu czekają kierowców od poniedziałkowego wieczoru. Drogowcy wyjaśniają, że powodem ich wprowadzenia są prace zmierzające do połączenia funkcjonującej już trasy S2 z ursynowskim odcinkiem.

Podtrute kawki i gawrony wróciły na wolność

Najnowsze


W środowy poranek strażnicy miejscy z Eko Patrolu wypuścili na wolność ostatnie ptaki, które zostały podtrute w październiku na Mokotowie. Zwierzęta do tej pory leczone były w Ptasim Azylu.

- Na początku października do Ptasiego Azylu trafiły 44 ptaki, które uległy masowemu zatruciu na Mokotowie. Były to gawrony i kawki. Nie wiedzieliśmy dokładnie, jaką substancją ptaki się zatruły. Stworzyliśmy protokół leczenia o szerokim spektrum działania, głównie wspierającym funkcje życiowe ptaków - powiedział Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo, przy którym działa Ptasi Azyl.

20 zwierząt wróciło na wolność

Strażnicy miejscy z Eko Patrolu wypuścili w środę w Parku Skaryszewskim 18 gawronów i dwie kawki. To ostatnie zwierzęta, które wróciły na wolność. Część ptaków, które najszybciej wyzdrowiały, została wypuszczona kilkanaście dni wcześniej. Ptaki zostały zbadane i zaobrączkowane.

- Funkcjonariusze Patrolu Eko brali czynny udział w październikowej akcji ratowania ptaków na Mokotowie. Cieszymy się, że nasza praca przyniosła efekty i ptaki wróciły na wolność - powiedziała Agata Bitnerowska, kierownik Referatu Ekologicznego Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej.

200 martwych ptaków

O sprawie pisaliśmy na początku października. Zgłoszenia o martwych ptakach pochodziły od mieszkańców z okolic ulic Jadźwingów i Bartłomieja na Służewie. Znaleziono wówczas blisko 200 martwych ptaków. Żywe zwierzęta zostały przewiezione do Ptasiego Azylu warszawskiego zoo.

- Początkowo założyliśmy, że ptaki zostały otrute środkiem na szczury, dopiero później przekazano nam informację o środku na insekty - informowali wtedy pracownicy Ptasiego Azylu.

Sprawę skomentowała też na Facebooku organizacja OTOZ Animals - Inspektorat Warszawski. - To była masowa egzekucja ptaków przez kogoś, komu przeszkadzały - oceniła Magdalena Silska z warszawskiego inspektoratu OTOZ.

O znalezieniu martwych kawek informowaliśmy na początku października:

Około 150 marwtch ptakówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

ml/pm

Źródło zdjęcia głównego: SM Warszawa