Najnowsze

Podróżujesz tramwajem po moście Gdańskim? Możesz być na tym zdjęciu

Najnowsze

Niezwykłe zdjęcie warszawiaków
TVN24Niezwykłe zdjęcie warszawiaków

To najdłuższy zbiorowy portret warszawiaków. Fotograf Dominik Śmiałowski przez dwie zimy robił zdjęcia ludziom, podróżującym tramwajami po moście Gdańskim. Mężczyzna łącznie sportretował około 1200 osób, a cały kolaż składa się z 373 zdjęć.

- Projekt tramwaj powstał ze zwykłej obserwacji. Od dawna fascynowały mnie obrazy, jakie tworzą ludzie, gdy na zewnątrz jest jest ciemno, a w środku tramwaju bądź autobusu jasno. Uważam, że takie miejskie pejzaże są bardzo malarskie - opowiada fotograf.

Miał być reportaż, powstał kolaż

Początkowo Śmiałowski rozważał zrobienie cyklu zdjęć, reportażu, który miał składać się z kilkunastu fotografii. - Szyby, szron, ludzie zamyśleni, oparci głowami - tłumaczy. Później pomysł rozwinął się z reportażu do kolażu. Fotograf postanowił wszystkie okna ze sobą połączyć, by powstało bardzo długie zdjęcie, bardzo długi tramwaj. - I tak zrobiłem ponad cztery tysiące zdjęć, gdzie na każdym były po dwa trzy okna, z czego wybrałem 373 najlepsze klatki. okna i połączyłem je w jedną spójną całość - mówi Śmiałowski. W okolicy mostu Gdańskiego fotograf pojawiał się około godziny 17 i zostawał tam przez kilka godzin.

- To właśnie wtedy ludzie wracają z pracy, bo o tym jest projekt. Ludzie na tej fotografii są bardzo zamyśleni, rozmarzeni, wpatrzeni gdzieś w dal. Oglądając to zdjęcie mam wrażenie jakby wszyscy sobie trochę filozofowali w głowach. Jest bardzo liryczne to zdjęcie, i ludzie są bardzo liryczni - ocenia. kz/gp

Pozostałe wiadomości