Najnowsze

Podróż do centrum? Maksymalnie 60 minut

Najnowsze

ZTMZTM opublikował nową mapę

Maksymalnie 60 minut - tyle czasu, według najnowszej mapy Zarządu Transportu Miejskiego - zajmuje dojazd do centrum komunikacją publiczną z każdej części stolicy. Analiza została oparta o rozkłady jazdy w godzinach szczytu.

Mapę opracował Maciej Florczak z Działu Transportu Aglomeracyjnego ZTM. To kolejna tego typu grafika, która w atrakcyjny sposób ma przedstawić podróże mieszkańców. Wcześniej Florczak przygotował m.in. mapę pokazującą odległość do przystanków autobusowych i tramwajowych czy dystans do stacji pierwszej i drugiej linii metra.

Najnowsza pokazuje czas, w którym można dojechać do centrum komunikacją. Przy czym za centrum, jak czytamy w legendzie, autor uznał obszar między rondem ONZ, metrem Świętokrzyska, metrem Centrum i Dworcem Centralnym. Pod uwagę wziął takie środki transportu jak: autobus, tramwaj, metro, kolej, a także… własne nogi.

Jak szybko dojedziesz do centrum?ZTM

Dystans oznaczono odpowiednimi kolorami. I tak najkrótszy czas (do 10 minut) to ciemny czerwony, następnie do 20 minut - pomarańczowy, do pół godziny - ciemnożółty. Najdłuższy czas (do 60 minut) do kolor ciemnozielony.

Z mapy wynika, że nawet z najbardziej odległych od Śródmieścia punktów, takich jak daleka Białołęka czy Wawer, da się dojechać w ciągu godziny. Najszybciej natomiast do centrum dojadą mieszkańcy (poza Śródmieściem) Pragi Północ, bliskiej Woli, Ochoty czy Żoliborza.

Mogą zdarzać się błędy

"Mapa ma charakter poglądowy" - zastrzega w legendzie jej autor. Podkreśla, że została oparta na danych z rozkładów jazdy, z czerwca 2017 roku i przygotowana dla godzin 6.30 - 7.30 (czyli tzw. szczytu komunikacyjnego).

"Niektóre błędy na mapie mogą wynikać z niedokładności danych z siatką ulic" - przyznają urzędnicy Zarządu Transportu Miejskiego. "Mamy świadomość, że ze względu na duży ruch samochodów na wielu odcinkach czas przejazdu jest dłuższy. Transport szynowy oraz autobusy na buspasach zapewniają jednak dużo większe prawdopodobieństwo przejazdu w założonym rozkładzie czasie" - dodają.

Jak tłumaczył nam przy publikacji poprzednich map rzecznik ZTM Igor Krajnow, grafiki nie są oficjalnym dokumentem. - To ciekawostka dla internautów interesujących się tematem komunikacji miejskiej, zrobiona hobbystycznie przez naszego pracownika - tłumaczył.

Na tvnwarszawa.pl informujemy dziś także o potężnych zmianach w komunikacji w związku z remontem linii kolejowej do Grodziska Mazowieckiego:

[object Object]
Ogromne utrudnienia dla pasażerów Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

kw/r

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości