Podnieśli opłaty dla małych przedsiębiorców

Warszawa

| Eurosportfot. TVN Warszawa

Rada Warszawy przegłosowała uchwałę zwiększającą opłaty za zajęcie pasa drogi. To oznacza podwyżki dla kioskarzy, kupców i właścicieli autokomisów.

Podwyżka dotyczy niemal wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zajmują grunt znajdujący się w tzw. pasie drogi czyli chodniki, przejścia podziemne i same jezdnie (te ostatnie zajmują np. ekipy budowlane). To nie wszystko; opłata dotyczy również tych przedsiębiorców, którzy mają przydrożne reklamy.

I tak np. kioskarze, obecnie płacą (w zależności od kategorii drogi: gminna, powiatowa, krajowa) od 0,40 zł/mkw do 1,40 zł/mkw za dzień, a po wejściu w życie uchwały będą musieli zapłacić od 0,80 zł/mkw do 1,60 zł/mkw. Wysokość opłaty będzie również zależna od tego jaki procent chodnika zajmie przedsiębiorca – 20, 50 czy 100 proc.

Najdrożej: gry, znicze, zakłady

Najwyższe stawki – 10 zł za dzień - mają tak jak dotychczas obowiązywać wszystkich, którzy sprzedają znicze i kwiaty w rejonie cmentarzy przy okazji Dnia Wszystkich Świętych. Taka sama stawka dzienna będzie dotyczyła targowiska, na których znajdują się salony gier, punkty przyjmujące zakłady bukmacherskie i wzajemne. Właściciele gródków piwnych zapłacą od 1,2 zł/mkw do 2,50 zł/mkw za dzień- w ich przypadku cena opłata nie wzrasta.

Radni podzieleni

Przeciwne podwyżkom było Prawo i Sprawiedliwość, którye chciało aby projekt uchwały wrócił ponownie do analizy na posiedzeniu komisji rozwoju gospodarczego.

bf/roody