Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Podłączą Mazowsze do sieci. 3680 km światłowodów

Warszawa

TVN24Podłączą Mazowsze do sieci

Urząd Marszałkowski ogłosił właśnie przetarg na wyłonienie firmy, która zaprojektuje, a później zrealizuje sieć światłowodów. Ta do 2015 roku obejmie całe województwo.

- Mamy nadzieje, że wciągu kilku miesięcy uda nam się wyłonić wykonawcę inwestycji. Wszystko na być gotowe w pierwsze połowie 2015 roku - zapewnia Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Jak dodaje, sieć ma pokryć całe województwo. - Dostęp do internetu będzie miało dzięki niej 100 procent instytucji, oraz 100 procent firm - to jest 690 tysięcy podmiotów. Ponadto dostęp do usługi będzie miało 95 procent mieszkańców Mazowsza - wylicza marszałek.

Ponad 300 punktów dostępu

W ramach inwestycji zostanie ułożonych 3680 km sieci światłowodowej oraz powstanie pond 300 punktów dostępu, do których gminy dociągną swoje przewody. - Wybudowana sieć poprawi konkurencyjność rynku szerokopasmowego na Mazowszu. Ponadto zwiększy się dostęp do internetu i korzystania z e-usług w obszarach wykluczenia cyfrowego - uważa Filip Kowalski, starszy specjalista z działu społeczeństwa informacyjnego Agencji Rozwoju Mazowsza.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską i ma pochłonąć ponad 300 mln złotych.

bf/roody