Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Podejrzani o brutalne napady. "Powiązani z gangiem obcinaczy"

  TVN Warszawa

  Zatrzymania w sprawie napadówksp
  wideo 2/4

  Policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym zatrzymali sześciu mężczyzn w związku z brutalnymi napadami na konwojentów. Jak informuje prokuratura, aresztowani współpracowali z grupą mokotowską i gangiem obcinaczy palców. Są podejrzani o zrabowanie przynajmniej 1,5 miliona złotych.

  "Rozboje, w tym również z użyciem broni palnej, były dokonywane od 1999 roku na terenie Grudziądza, Piaseczna, Pruszkowa oraz Warszawy, przy czym ostatni z nich - w trakcie którego sprawcy ukradli ponad 735 tysięcy złotych - w grudniu 2016 roku przy ulicy Błękitnej w Warszawie" - informuje Marcin Saduś z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. O tym napadzie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

  1,5 miliona zrabowane

  Śledczy mówią, że przestępcy działali w sposób bardzo brutalny. Jeden z pokrzywdzonych konwojentów miał otrzymać trzynaście ran postrzałowych. Stało się to w trakcie napadu pod sklepem spożywczym przy ul. Portofino na Stegnach w 1999 roku.

  Prokuratura nie zdecydowała się jednak postawić podejrzanym o ten napad zarzutu usiłowania zabójstwa, ponieważ, jak wynika z materiału dowodowego, ten, kto pociągnął za spust, miał strzelać tak, żeby nie zabić.

  W trakcie pięciu napadów podejrzani mieli zrabować łącznie ponad 1,5 miliona złotych gotówki, która pochodziła z utargów pokrzywdzonych firm.

  Pięciu podejrzanych usłyszało łącznie 18 zarzutów popełnienia rozbojów, w tym z użyciem broni palnej, oraz nielegalnego posiadania takiej broni. Prokurator zdecydował o skierowaniu do sądu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

  Pierwsze decyzje o aresztach już zapadły. Podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia.

  Powiązani z grupą mokotowską

  W akcji zatrzymania brali udział policjanci do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji, a także antyterroryści KSP i Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Materiał został zgromadzony przez śledczych z Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga oraz Komendy Stołecznej. Ponieważ rozboje dokonywane były w latach 1999-2016 zaangażowano funkcjonariuszy ze stołecznego "Archiwum X". Jak informuje prokuratura, zatrzymani mężczyźni to osoby powiązane z grupą mokotowską i wywodzącym się z niej gangiem obcinaczy palców.

  W tym samym śledztwie jeszcze w 2017 roku prokuratura stawiała zarzuty innym osobom. ran/pm