Podchody, spektakle, zakulisowe rozmowy. Teatru można dotknąć

Warszawa

Janusz Szymański / mat. organizatoraMaszyna do opowiadania bajek

50 spektakli zobaczą widzowie w ramach tegorocznej edycji akcji "Dotknij Teatru!". Będą tez mogli zajrzeć za kulisy i porozmawiać z twórcami. W wydarzenie zaangażowało się ponad 20 warszawskich instytucji. Akcja potrwa do niedzieli 3 kwietnia.

Pierwszą z atrakcji nich będzie spektakl zaprezentowany przez aktorów Teatru Capitol – w obsadzie m.in. Rafał Cieszyński, Dorota Chotecka, Katarzyna Kwiatkowska i Maja Bohosiewicz – zostanie przedstawiona komedia o oszustwach finansowych "Przekręt (nie)doskonały, czyli kto widział Pannę Flint?".

"Dybuk" Kleczewskiej i "Maria Callas" z Och-Teatru

W kolejnych dniach Zaplanowano także pokazy "Zwariowanej terapii" w reż. Marcina Sławińskiego, przedstawienia opowiadającego o dwójce trzydziestolatków, którzy za namową swoich terapeutów szukają miłości w ogłoszeniach towarzyskich (Teatr Komedia). Zobaczymy również "Wiśniowy sad" Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej z audiodeskrypcją i napisami (Teatr Studio) oraz spektakl dyplomowy "Farsa na trzy sypialnie" w reż. Anny Seniuk w wykonaniu studentów IV roku Akademii Teatralnej w Warszawie (Teatr Collegium Nobilium).

Specjalne przedstawienia pojawią się także na scenach m.in. Teatru Powszechnego ("Quo Vadis" Teatru Montownia w reż. Rafała Rutkowskiego), Instytutu Teatralnego ("Klauni, czyli o rodzinie. Odc. 3" w reż. Justyny Sobczyk w wykonaniu aktorów z zespołem Downa), Teatru Dramatycznego ("Gardenia" o alkoholizmie kobiet w reż. Aldony Figury), Teatru Współczesnego ("Kamień" o losach trzech kolejnych pokoleń żyjących w jednym drezdeńskim domu w reż. Grzegorza Wiśniewskiego), Teatru Żydowskiego ("Dybuk" w reż. Mai Kleczewskiej) oraz Och-Teatru ("Maria Callas. Master Class").

Spotkania, rozmowy, warsztaty, zwiedzanie

Dla dzieci zaplanowano wydarzenia w Teatrach Baj, Guliwer i Rampa. Na Jagiellońskiej najmłodsi zobaczą "Robinsona&Crusoe" o próbach porozumienia się dwóch mężczyzn, polsko- i niemieckojęzycznego, oraz "Emila z Loennebergi" o szalonych pomysłach małego chłopca. Natomiast na Różanej po spektaklu "O raju! Czyli o tym, co było, kiedy nic nie było" będą mogli dodatkowo spotkać się z aktorami. W teatrze Rampa odbędzie się pokaz familijnego musicalu "O dwóch takich, co ukradli księżyc" według Kornela Makuszyńskiego.

Spotkania będą się odbywały np. w TR Warszawa. Widzowie będą mogli tam wziąć udział w warsztatach otwartych wprowadzających do spektaklu "Holzwege" o kompozytorze Tomaszu Sikorskim w reż. Katarzyny Kalwat albo porozmawiać z twórcami widowiska. Publiczność Teatru Powszechnego zaproszono natomiast do opowiedzenia swoich refleksji dotyczących wizyt w teatrze w ramach akcji "Wtrąć wspomnienie" i udziału w warsztatach ogrodowego majsterkowania, a dla chcących podszkolić swoje pisanie o teatrze na zajęcia z konsultantką literacką Teatru Studio Karoliną Matuszewską.

W TR Warszawa publiczność usłyszy kolejny z mikrodramatów opartych na powieści Ignacego Karpowicza "Balladyny i Romanse", a w Teatrze Kamienica odbędzie się projekcja filmów multimedialnych o historycznej Warszawie połączona ze zwiedzaniem makiety miasta z sierpnia 1939 r.

Spacery szlakiem teatralnym

Podczas akcji odbędą się również zwiedzania teatrów i spotkania za kulisami. W Teatrze Studio odbędą się podchody, w Teatrze Ochoty – performatywny spacer, a w Teatrze Narodowym – zwiedzanie od kulis dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Chętni będą mogli także poznać "od środka" Teatr Dramatyczny oraz zwiedzić Teatr Baj, gdzie dowiedzą się jak działa m.in. sceniczna maszyneria.

Ostatniego dnia akcji w Warszawie odbędą się także dwa spacery szlakiem teatralnym. Pierwszy, prowadzony przez pedagożki teatru Justynę Czarnotę i Justynę Sobczyk – "dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych" - wystartuje z placu Teatralnego. Drugi, opracowany przez dziennikarza i krytyka teatralnego Tomasza Mościckiego, rozpocznie się w tym samym miejscu, ale pójdzie szlakiem teatru warszawskiego z czasów XX-lecia międzywojennego.

Akcja "Dotknij Teatru!" powstała w 2010 r. w Łodzi z inicjatywy grupy artystów i animatorów kultury. Rok później warszawski Instytut Teatralny rozpoczął inicjatywę "Chodź do teatru!". Wtedy też dwa ośrodki postanowiły współpracować i zaprosiły do projektu inne placówki teatralne z całego kraju.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 r. Celem obchodów jest promowanie teatru i zwiększenia współpracy ludzi teatru.

PAP/ms/b