Podają się za policję, wyłudzają pieniądze. Zadzwoń, powiadom

Warszawa

kspZatrzymany oszust

Przekonują starsze osoby, że rozpracowują organizacje przestępczą i proszą o gotówkę na ten cel. Tak działają oszuści podający się za funkcjonariuszy. Problem przybrał taką skalę, że Komenda Stołeczna Policji postanowiła uruchomić specjalną infolinię."Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za wnuczka, krewnego lub policjanta – funkcjonariusza CBŚ" – informuje stołeczna policja. Każda osoba mająca cień podejrzeń, że pada ofiarą oszuta może zadzwonić na numer 22 60-33-222.

Podwójne kłamstwo

Jak rozpoznać oszusta? Sprawcy dzwonią do danej osoby i zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Później dzwoni kolejny przestępca podający się za "policjanta" lub "oficera CBŚ". "Tu pada informacja, że wcześniej dzwonił oszust i prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców. W tym celu należy spełnić żądania oszustów i przekazać im pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta" – informuje warszawska policja.Policja radzi, żeby nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

"Pamiętaj! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy żadnej obcej osobie! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych przez siebie działaniach! Nie pozwól się oszukać!" - przypomina KSP.

Oszukiwał "na policjanta"

Jak informuje policja, mokotowscy kryminalni zatrzymali niedawno podejrzanego o oszustwa metodą "na policjanta". Starsze osoby przekonane, że pomagając w policyjnej akcji przekazały oszustom ponad 60 tys. złotych. Kryminalni ustalili, że w proceder ten może być zamieszany 35-letni Piotr J. Kiedy funkcjonariusze potwierdzili swoje przypuszczenia, zatrzymali go.

Usłyszał dwa zarzuty za takie przestępstwa i został tymczasowo aresztowany.

ran/b