Poczet najmłodszych burmistrzów

Najmłodsi burmistrzowie stolicy w ostatnich latachUM, archiwum tvnwarszawa.pl

30-letni Wojciech Zabłocki wybrany w poniedziałek na burmistrza Pragi Północ to nie pierwszy polityk, który zaczyna kierować dzielnicą w tak młodym wieku. Przypominamy sylwetki kilku z nich. Byli młodzi, zdolni i ambitni, jak potoczyły się ich kariery?

Nasz przegląd obejmuje okres od 2002 roku. To wtedy weszła w życia nowelizacja ustawy warszawskiej, która powoływała do życia dzielnice. Na czele każdej z nich stanął burmistrz.

Burmistrz co nie widział biedy

Najmłodszym burmistrzem w najnowszej historii Warszawy był Wojciech Bartelski, który zaczął rządzić Śródmieściem w wieku 29 lat. Wybrany w 2006 roku Bartelski słynął z przywiązania do neoliberalnych dogmatów, które wygłaszał prosto z mostu. "Nagrabił" tym sobie w środowisku aktywistów miejskich, którzy do dziś wypominają mu, że w miejscu baru mlecznego Prasowy widział drogą restaurację (nie chciał, aby było "tanio i przaśnie"). Ostatecznie uległ i dzielnica ogłosiła konkurs profilowany, w wyniku którego "mleczniak" wrócił na Marszałkowską, ale wypowiedziane w głośnym wywiadzie dla tvnwarszawa.pl zdania ciągną się za nim go dziś.

Bartelski sam przyznawał, że nie ma w nim wrażliwości społecznej. – Mam ogromną wrażliwość na pieniądze podatnika, a mniejszą na rozdawnictwo – mówił naszemu dziennikarzowi. Przekonywał, że w stolicy "nie ma biedy". Wyznawał zasadę, że samorząd nie jest od tego, aby "dawać", ale po to, by zapewnić mieszkańcom za ich podatki dobrą infrastrukturę i wysoką jakość usług miejskich.

Funkcję burmistrza pełnił przez 8 lat (do 2014 roku). Dziś jest radnym sejmiku województwa mazowieckiego (wybranym z list Platformy Obywatelskiej).

Kariera przerwana na rowerze

Kolejnym politykiem, który w bardzo młodym wieku zaczął samorządową karierę był Adam Grzegrzółka. Mając 27 lat został wiceburmistrzem Pragi Południe, gdzie urzędował przez 6 lat. Stąd został przeniesiony na Białołękę, tym razem na stanowisko burmistrza. Swoja aktywnością szybko zaskarbił sobie szacunek mieszkańców i zaufanie radnych.

Błyskotliwą karierę przerwał głupi wybryk. Policja przyłapała go podczas jazdy na miejskim rowerze po alkoholu. Grzegrzółka zachował się honorowo - przyznał do błędu i ustąpił z funkcji burmistrza. Po zapłaceniu kary (sąd skazał go na 800 zł grzywny), uznał, że ma czyste konto i może wrócić do samorządu. Hanna Gronkiewicz-Waltz zatrudniła go na stanowisko wicedyrektora Centrum Komunikacji Społecznej.

Bohaterowie "afery bemowskiej"

Bodaj najbardziej znanym z naszej krótkiej listy jest Jarosław Dąbrowski. Na czele bemowskiego zarządu stanął w 2006 roku, w wieku 31 lat. Medialny i energiczny dał się poznać jako sprawny organizator. Pierwszy w mieście uruchomił dzielnicowy bezprzewodowy internet i sieć publicznych rowerów Bemowo Bike. Cieszył się popularnością mieszkańców, miał też dobre notowania u Hanny Gronkiewicz-Waltz, która w 2013 roku awansowała go na swojego zastępcę (przymykając oko na nieprawidłowości przy przydziale mieszkań komunalnych).

Rozwijającą się karierę niespodziewanie przerwała tzw. afera bemowska. Polityk PO i jego ludzie zostali oskarżeni o szereg nieprawidłowości: nepotyzm, mobbing czy fałszowanie dokumentów. Wiceprezydent podał się do dymisji, choć nie przyznał się do winy. Przekonywał jednak, że "nie da się zgrillować" i głośno zapowiadał powrót. Jak powiedział, tak zrobił. W ostatnich wyborach stanął na czele własnego komitetu "Dla Bemowa". Zdobył 9 mandatów w radzie, a sam został jej przewodniczącym.

A skoro już jesteśmy na Bemowie, wspomnijmy Krzysztofa Zygrzaka. To jeden z najbliższych współpracowników Dąbrowskiego. Polityczne doświadczenie zdobywał pod jego okiem, najpierw jako rzecznik prasowy, a potem zastępca.

Po wyborach samorządowych w grudniu 2014 roku wybrano go burmistrzem (miał wówczas 30 lat), ale prezydent stolicy nie uznała decyzji radnych i wysłała do urzędu swoich komisarzy. Rozpoczęło to wielomiesięczne przepychanki na linii ratusz – Bemowo. Zygrzak uparcie przekonywał, że pani prezydent łamie prawo. Posunął się nawet do zawieszenia przed wejściem do urzędu wielkich portretów Hanny Gronkiewicz-Waltz i Władimira Putina opatrzonych tekstem "Putin Warszawy".

Był burmistrzem, został ministrem

Naszą listę najmłodszych burmistrzów zamyka Ludwik Rakowski (PO) stojący na czele zarządu dzielnicy Wilanów. Kiedy po raz pierwszy objął to stanowisko w 2006 roku miał zaledwie 31 lat. Po dwóch latach zmienił jednak urząd w Wilanowie na urząd marszałkowski, zajmując stanowisko wicemarszałka województwa.

Do Wilanowa szybko powrócił. W 2010 roku mająca samodzielną większość w dzielnicy Platforma ponownie wybrała go na burmistrza, co powtórzyło się cztery lata później. Funkcję burmistrza łączy z mandatem radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

Pisząc o młodych burmistrzach trzeba też wspomnieć 32-letniego (w dniu wyboru) Wojciecha Dąbrowskiego (PiS) z Żoliborza, a także 33-letnich burmistrzów: Włoch - Michała Wąsowicza z PiS i Bemowa - Krzysztofa Strzałkowskiego z PO (dziś na czele zarządu Woli).

35 lat w dniu wyboru na stanowisko mieli natomiast Piotr Guział (jako przedstawiciel Naszego Ursynowa), który obecnie jest radnym miasta (Warszawska Wspólnota Samorządowa) i Mariusz Błaszczak (PiS). Dziś niewielu pamięta, że obecny minister spraw wewnętrznych w rządzie Beaty Szydło w roku 2004 roku został burmistrzem Śródmieścia.

Czytaj także o najmłodszych radnych Warszawy. W 2014 wybrano m.in: 19-letniego Krzysztofa Bosaka:

Mówi Krzysztof Bosak, radny PiS
Mówi Krzysztof Bosak, radny PiSMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: UM, archiwum tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl