Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Pociągi zwalniają na średnicowym. Przez mrozy

Warszawa

fot. archiwum tvnwarszawa.pl

Na moście średnicowym pociągi muszą zwalniać do 40 km/h. Wszystko przez "rozchwianą" sieć trakcyjną. – Teraz sytuacji przyjrzą się eksperci – mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK.

Już w weekend pociągi nie jechały przez przeprawę ze standardową prędkością 60 km/h – Sami kolejarze zwracali nam uwagę, że sieć trakcyjna na moście dziwnie się zachowuje. Prawdopodobnie przez długotrwałe, silne mrozy – wyjaśnia Łańcucki.Żeby przetestować

Minął weekend i Polskie Linii Kolejowe zdecydowały się jednak prędkość podnieść – do 40 km/h. Jak tłumaczą – żeby sieć przetestować. – Dla samej konstrukcji mostu nie ma zagrożenia. Nie ma też opóźnień w rozkładzie jazdy, bo zawsze przewidziany jest kilkuminutowy zapas, a to jest odcinek kilkusetmetrowy – tłumaczy Łańcucki.

Teraz ruch należy do ekspertów od kolejnictwa. Mają zbadać sieć trakcyjną, a po mogącej trwać kilka dni kontroli kolejarze zdecydują czy przywrócić bazową prędkość.

Wymiana podkładów

Niezależnie od tego, PKP PLK wyremontuje 60 podkładów, które znajdują się na moście – pod torami. – Chodzi o wymianę tych, które są już zużyte. Prace będą przeprowadzone poza godzinami kursowania większości pociągów. Może kilka nocnych będzie musiało zmienić trasy – tłumaczy Łańcucki.

ran/par