Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Pociągi utknęły w polu, nie latały samoloty

Warszawa

Konrad / Kontakt24Pociągi opóźnione

Pierwszy tej jesieni śnieg dał się we znaki nie tylko kierowcom, ale też pasażerom kolei na całym Mazowszu i lotniska w Modlinie. Pociągi utknęły na trasach, a loty odwołano.

Z powodu oblodzenia trakcji kolejowej kłopoty mieli pasażerowie stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej, którzy na kilka godzin utknęli w pociągach na trasie Warszawa - Legionowo.

"Zima znów zaskoczyła kolejarzy"Ci, którzy dzwonili na Kontakt 24, nie kryli oburzenia, że nie ma komunikacji zastępczej, a oni godzinami stoją w szczerym polu, bez możliwości dostania się do domów, pozostawieni sami sobie.- Zima znów zaskoczyła kolejarzy - skwitował jeden z pasażerów, którzy utknęli w pociągu do Legionowa.Rzecznik PKP Łukasz Kurpiewski zapewniał w rozmowie z tvn24.pl, że w miejscu, gdzie trasa została zablokowana, pracuje specjalistyczny sprzęt.- Robimy wszystko, żeby ten szlak udrożnić. Pociągi są przeciągane lokomotywą spalinową - powiedział Kurpiewski. Dodał, że o pasażerów powinien zadbać przewoźnik, w tym przypadku Szybka Kolej Miejska."To skandal"Ogromne kłopoty mieli też pasażerowie Kolei Mazowieckich, którzy utknęli na trasie Warszawa - Siedlce. Pociąg, który wyjechał po godz. 19 z Warszawy i miał dojechać do Siedlec przed godz. 21, stanął na stacji Sosnowe, ok. 30 km przed stacją docelową. Stał tam jeszcze po godz. 3 w nocy."Nie idzie się z Warszawy wydostać w stronę Ciechanowa. Z Gdańskiego pociąg z 19.40 ruszył dopiero o 21.57, przejechał most i stanął na 1,5 godz. przy ZOO. Wróciłem na Gdański i metrem do domu. Nie wiem co z tymi ludźmi co wypełniają pociąg przy ZOO, na Gdańskim kolejny tabun niedoszłych pasażerów widziałem. Oczywiście - ZERO INFORMACJI w dobie komputerów, głośników i mikrofonów w pociągu, krótkofalówek obsługi" - pisali internauci na tvnwarszawa.pl.- To skandal, ludzie czekają w szczerym polu bez żadnych informacji, w nieogrzewanym pociągu, gdzie w pewnym momencie wyłączono nawet światło - oburzała się jedna z internautek, której córka na wiele godzin utknęła w pociągu do Siedlec.Rzeczniczka Kolei Mazowieckich Donata Nowakowska stwierdziała w rozmowie z tvn24.pl, że panują bardzo trudne warunki, są problemy z trakcją i kolej jest w kłopocie. Jej zdaniem, lokomotywy ściągają pociągi, które utknęły, ale jest kolejka i dlatego skład do Siedlec musi czekać. Nie potrafiła powiedzieć, jak długo.Pociąg przeciągnięto do Siedlec lokomotową spalinową dopiero przed godz. 4.

Sześć godzin trwały również utrudnienia na linii Warszawa-Łuków spowodowane oblodzeniem sieci trakcyjnej.

Uziemione samolotyZ powodu złych warunków atmosferycznych problemy miało w sobotę wieczorem lotnisko w Modlinie. Przez kilka godzin, aż do północy w niedzielę, samoloty nie lądowały i nie wylatywały.

W niedzielę rano odleciały jednak do Londynu i Sztokholmu.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PLtvn24.pl/ran/roody