Pociągi inspiro znów wożą pasażerów

tvnwarszawa.plInspiro znowu wyjechało na tory

Na tory metra znów wyjechały pociągi inspiro. Pasażerów wozi między innymi skład, w którym kilka miesięcy temu doszło do pożaru w czasie jazdy.

- Dwa składy rozpoczęły kursowanie w sobotę po godzinie 10. Jeździły do późnego wieczora zarówno w sobotę, jak i w niedzielę – powiedział Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy warszawskiego metra.

Jak dodał, w poniedziałek na tory wyjechał tylko jeden skład. Drugi jest w rezerwie. - Na wypadek, gdyby któryś z kursujących składów się zepsuł. Ten z rezerwy zastąpi go na torach – precyzuje rzecznik.

Skład nr 52

Wśród kursujących inspiro, jeden to skład nr 52, w którym 17 listopada ubiegłego roku doszło do pożaru.

Poszkodowanych zostało 9 osób, w tym trzech policjantów. Ze stacji i pociągu ewakuowano ok 150 osób.

CZYTAJ WIĘCEJ

Metro Warszawskie po pożarze cofnęło wszystkim sześciu składom wewnętrzne certyfikaty zgodności. Po ustaleniu przyczyny pożaru, trzeba było naprawić wadliwy element (mocowanie odbieraka pobierającego prąd z tzw. trzeciej szyny). Producent składów musiał też wprowadzić taki system w drzwiach wagonu, by te nie otwierały się, kiedy pociąg stoi w tunelu.

Po usunięciu usterki, metro rozpoczęło wewnętrzne testy inspiro. W przypadku dwóch składów testy zakończyły się pomyślnie i można było dopuścić je do ruchu. Kolejne cztery składy są jeszcze sprawdzane.

Tak mogło dojść do pożaru w metrze
Tak mogło dojść do pożaru w metrze"Polska i świat" TVN24

Pociągi za ponad miliard złotych

Produkcja składów inspiro ruszyła w lutym 2012 roku. Składy z austriackiej fabryki Siemens trafiały do Nowego Sącza. Tam w fabryce Newag 120 osób pracowało przy ich montażu. Podzespoły elektryczne, a także pozostałe elementy wyposażenia były dostarczane oddzielnie.

W sumie zakupionych zostało 35 sześciowagonowych nowych pociągów, które zasilą obie linie metra. 20 składów będzie kursować na II linii metra, pozostałe na I linii. Wartość podpisanej w lutym 2011 r. umowy to 1 mld 69 mln zł netto.

bf/roody

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości