Pociągi dalekobieżne przejadą przez Odolany

TVN Warszawa

ShutterstockPendolino pojedzie przez Odolany

Ruch pociągów w czasie remontu Dworca Zachodniego i linii średnicowej zostanie skierowany przez Odolany. Burmistrz apeluje o ekrany dźwiękochłonne i konsultacje społeczne.

- W trakcie rozmów prowadzonych z zarządem PKP okazało się, że kolejarze przygotowują się do modernizacji części bocznic kolejowych znajdujących się na Odolanach. Z naszych informacji jasno wynika, że pociągi kierowane na objazd linii średnicowej będą poruszały się właśnie torami 200 i 204 – informuje Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

- Niestety tory te przebiegają w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych - dodaje.

Kolejarze potwierdzają

Informacje te - w rozmowie z portalem rynek-kolejowy.pl - potwierdza Karol Jakubowski z biura prasowego PKP.

"PKP Polskie Linie Kolejowe planują modernizację drugiego toru linii numer 20 na odcinku od stacji Warszawa Główna Towarowa - Warszawa Zachodnia. Przebudowa umożliwi sprawniejsze prowadzenie pociągów od strony Pruszkowa i Łodzi do przystanków linii obwodowej i węzła przesiadkowego Warszawa Młynów podczas zaplanowanej modernizacji linii średnicowej i stacji Warszawa Zachodnia" - powiedział Jakubowski dla rynku-kolejowego.pl.

Nie podaje przy tym, ile pociągów na dobę będzie przejeżdżało przez Odolany. Te informacje kolejarze podadzą po dokonaniu stosownych analiz.

"Kilkaset składów dziennie"

Swoje obliczenia zrobił już burmistrz dzielnicy. Jego zdaniem uruchomienie ruchu pociągów w tym miejscu może oznaczać nawet kilkaset składów dziennie.

- Apeluję do zarządu Polskich Kolei Państwowych o jak najszybsze przedstawienie harmonogramu prac, ich zakresu, dobowej liczby składów, które będą poruszały się torami 200 i 204 oraz przewidywanej dopuszczalnej prędkości na tym odcinku - mówi Krzysztof Strzałkowski.

Prosi przy tym, aby kolejarze przeprowadzili konsultacje społeczne w tej sprawie. - Wydaje nam się, że tak poważna inwestycja nie może być przeprowadzona bez jakiegokolwiek pytania o zdanie lokalnej społeczności - twierdzi Krzysztof Strzałkowski.

Dzielnica proponuje ekrany

W celu zminimalizowania hałasu dzielnica proponuje ekrany dźwiękochłonne. - Przejeżdżający pod oknem pociąg pendolino może emitować więcej uciążliwego hałasu niż samochody ciężarowe, których ruch staramy się unormować - mówi burmistrz Strzałkowski. - Ekrany dźwiękochłonne to absolutne minimum - kończy.

Pisaliśmy też o dofinansowaniu dla drogowców i kolejarzy:

Wiceminister o wsparciu unijnym dla SKM TVN24
wideo 2/4

kz/pm