Pobiegną jak amerykańska armia. 12 minut na sprawdzenie kondycji

Warszawa

Grzegorz Pracoń AZS WUMTest coopera już w niedzielę

12 minut wystarczy by sprawdzić swoją kondycję. W niedzielę na stadionie Skry przy Wawelskiej odbędzie się pierwszy jesienny Test Coopera. - Chcemy wyciągnąć ludzi z domów, sprzed telewizorów i komputerów, zachęcić do aktywnego trybu życia a przy tym dobrze się bawić - mówią organizatorzy.

- Test Coopera mierzy naszą wydolność, polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Rafał Jachimiak, organizator akcji, która poza odbędzie się też w ośmiu innych miastach.

Dla dużych i małych

Test został opracowany został przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera na potrzeby armii USA w latach 60. - Stworzył tabelę, w której na podstawie dystansu, wieku i płci można określić czy wydolność naszego organizmu jest bardzo dobra, dobra, średnia, zła czy bardzo zła - mówi Jachimiak.

Zgłosić do testu można się za pośrednictwem strony internetowej. - W teście udział mogą brać dzieci od 8. roku życia, ale zdarza się, że biegną też mniejsze dzieci. Walczą razem z rodzicami, którzy często pokonują test razem z dzieciakami w wózkach - podkreśla organizator.

Ile osób weźmie w niedzielnym teście? - W ciągu godziny pobiegnie około stu osób, więc w ciągu całego dnia będzie to ponad 600 uczestników. Jeżeli będzie ich więcej - spokojnie, damy sobie radę. Najwyżej będziemy biegać do późnej nocy - zapewnia Jachimiak.

Starty co 20 min

Podczas rejestracji, uczestnicy wybierają przedział czasowy, w którym chcieliby wziąć udział w próbie. - Starty odbywają się co 20 minut – o pełnej godzinie oraz 20 i 40 minut po. W związku z tym, że często ludzie zapisują się, ale ostatecznie nie biorą udziału, żeby potwierdzić rezerwację należy przyjść najpóźniej 30 minut przed godziną, na którą została dokonana - tłumaczy nasz rozmówca.

Obędą się też testy specjalne. O godz. 10.00 – będzie można pobiec z pływakami z sekcji pływackiej Legii Warszawa, o 12.00 pobiegnie grupa Boot Camp, a o godzinie 15.00 drużyna futsalu AZS UW.

Tak warszawiacy sprawdzali swoją wydolność w ubiegłym roku:

Test Coopera na Narodowym
TVN 24

kś/b