Pobiegli wilczym tropem

Warszawa

"Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbył się w niedzielę na terenie Cytadeli Warszawskiej. Według organizatorów udział w imprezie wzięło około trzy tysiące osób.

Otwarcie 6. biegu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbyło o godz. 9.45 w Cytadeli Warszawskiej.

"Naród odrzucił kłamstwo"

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas otwarcia imprezy zaznaczył, że "epopeja powstania antykomunistycznego weszła na trwałe do kanonu naszych dziejów ojczystych". "Prawda o drugiej konspiracji, o powszechnym oporze Polaków przeciwko powojennej sowietyzacji, o heroicznych walkach oddziałów "leśnych" jest dziś fundamentem niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał prezydent, który objął tę imprezę swoim patronatem.Duda podkreślił, że "nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej" i uznał, że "głęboka zmiana w świadomości społecznej, której w ostatnich czasach byliśmy uczestnikami i świadkami, stanowi prawdziwy, historyczny przełom".

"Inka - zachowałam się jak trzeba"

Podczas warszawskiej imprezy "Tropem Wilczym" odbyły się po dwa biegi na dystansie 5 i 10 kilometrów oraz jeden honorowy na dystansie 1963 metrów - to nawiązanie do daty zamordowania ostatniego żołnierza II konspiracji, sierżanta Józefa Franczaka ps. "Laluś".- W warszawskiej edycji imprezy wzięło udział około 3 tysięcy zawodników - poinformowała rzeczniczka projektu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska.Stołecznej imprezie towarzyszyły pokazy filmów "Inka - zachowałam się jak trzeba" oraz "Kochankowie z lasu" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Wielkich Bębnów. Dodatkową atrakcją były pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz gry rodzinne.- Dla mnie to jest osobiście ważne - brat mojego dziadka walczył w podziemiu antykomunistycznym i moje uczestnictwo jest hołdem dla niego - powiedział ambasador 6. edycji "Tropem Wilczym", żeglarz Filip Walczak.Biegowi "Tropem Wilczym" 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znalazły się na koszulkach biegaczy.Organizatorzy imprezy - Fundacja "Wolność i Demokracja" oraz "Wolne Dźwięki" podkreślają, że 6. edycja Biegu "Tropem Wilczym" jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

PAP/ran/gp