Pobiegli, by uczcić powstańców. Rekord jeszcze przed startem

Warszawa

XXIV Bieg Powstania Warszawskiego

Tysiące osób wzięło udział w XXIV Biegu Powstania Warszawskiego, aby uczcić pamięć walczących 70 lat temu. Limit miejsc został wypełniony na dwa tygodnie przed startem.

Bieg odbył się w sobotę wieczorem. Do wyboru były dwa dystansy - na 10 i 5 kilometrów. Liczba uczestników ze 159 w 2005 wzrosła w tym roku do 10 tys. Jest to o trzy tysiące osób więcej niż w ubiegłym roku.

Related content

Utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją miejsc startu i mety od godz. ok. 16:00 zamknięte zostały ulice: Konwiktorska, Bonifraterska (na odcinku od ul. Muranowskiej do ul. Międzyparkowej) oraz Międzyparkowa.

Autobusy linii 178, 227 i 503 skierowano na trasy objazdowe.

Wieczorem na czas biegu zamknięte zostały ulice: Muranowska, Bonifraterska (na odcinku od ul. Konwiktorskiej do pl. Krasińskich, pl. Krasińskich, Miodowa, Krakowskie Przedmieście (na odcinku od ul. Miodowej do ul. Karowej), Karowa, Wybrzeże Kościuszkowskie (jezdnia zachodnia na odcinku od ul. Karowej do ul. Wybrzeże Gdańskie), Wybrzeże Gdańskie (jezdnia zachodnia na odcinku od ul. Wybrzeże Kościuszkowskie do ul. Sanguszki) oraz Sanguszki.

Autobusy linii 105, 116, 118, 127, 178, 180, 185, 227, 503, 518 i N44 skierowano objazdami.

Trasa biegu
materiały organizatora
Trasa biegu
materiały organizatora

Edukacja poprzez sport

Jak zaznaczył wicedyrektor stołecznego biura sportu Janusz Samel, poprzez sport edukujemy młodzież, przypominając o historii. - XXIV edycja jest na tyle ważna, że trasa prowadzi przez Stare Miasto, miejsce najtragiczniejszych walk powstańczych roku 1944. Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" przygotuje na całej trasie rekonstrukcje historyczne przypominające o walkach Powstania Warszawskiego - powiedział.

W ramach doskonalenia formy przed startem, Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" zorganizowało treningi "Z historią w tle".

Dla wszystkich kibiców organizatorzy przygotowali znicze, które utworzą "Łańcuch pamięci".

BPW jest częścią cyklu Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o pamięć", obejmującej także bieg Konstytucji 3 Maja oraz Niepodległości.

Zobacz, jak startowali zawodnicy tegorocznego biegu konstytucji:

Tak startował Bieg Konstytucji
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

PAP, kś