Po "zażartej licytacji" rzeźba polskiej artystki sprzedana za blisko 2 mln zł

Najnowsze

TVN24Rzeźba zlicytowana

Odnalezioną po pół wieku rzeźbę "Ptak" kupił za blisko 2 miliony złotych polski kolekcjoner. Dzieło autorstwa światowej sławy artystki Aliny Szapocznikow dopiero niedawno zostało zaprezentowane publiczności po raz pierwszy od 1961 roku.

Aukcja rzeźby odbyła się w czwartek. – Po zażartej licytacji, rzeźbę finalnie sprzedano za 1 958 tysięcy. Brali w niej udział kolekcjonerzy z zagranicy i z Polski – mówi Agata Szkup, dyrektor działu sprzedaży DESA Unicum.

Zaginiona rzeźba

Dzieło "Ptak" powstało pod koniec lat 50. w pracowni przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Prezentowane było podczas zbiorowej wystawy "Polish Painting and Sculpture" w Gres Gallery w Waszyngtonie. Po wystawie słuch o nim zaginął. Od tamtej pory można je było oglądać jedynie na zdjęciach, np. autorstwa Tadeusza Rolke z 1959 roku.

Rzeźbę w USA odkryli Juliusz Windorbski i Małgorzata Słomska z DESA Unicum.

Dzieło zostało stworzone z cementu i opiłków żelaza. – Z takiej autorskiej mieszanki, którą artystka przygotowała. Rzeźba symbolizuje ptaka, który szykuje się do lotu. Pochodzi z czasu, kiedy artystka była zafascynowana światem natury i interpretowała go właśnie w swoich rzeźbach – tłumaczy przed kamerą TVN24 Juliusz Windorbski.

Kiedy pod koniec lat 50. powstała rzeźba "Ptak" Szapocznikow była już artystką znaną i docenianą. Jej twórczość zaczynała podbijać rynek amerykański. Pierwszym sukcesem była zbiorowa wystawia "Polish Painting and Sculpture" w Gres Gallery w Waszyngtonie w 1961 roku. Na niej była prezentowana rzeźba "Ptak", która potem zaginęła.

Polska rzeźbiarka doceniana na całym świecie

Alina Szapocznikow (1926-1973) była jedną z najoryginalniejszych polskich rzeźbiarek i graficzek. Ostatnie lata przyniosły prawdziwy renesans zainteresowania jej twórczością. Indywidualna, retrospektywna wystawa "Sculpture Undone 1955-1972" odniosła ogromny sukces w czołowych ośrodkach sztuki: Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli, Hammer Museum w Los Angeles i na koniec MoMA w Nowym Jorku.

Londyńska Tate Modern w 2012 roku poświęciła artystce serię pokazów filmowych i wykładów. Dzieła jej autorstwa w ostatnich latach zakupione zostały do najważniejszych kolekcji muzealnych na świecie: nowojorskiej MoMA, paryskiego Centre Pompidou, londyńskiej Tate Modern.

ran,PAP//ec