Po wiośnie wróci zima

Warszawa

tvnmeteo.plPogoda na 16 dni

Pogodowy galimatias zafunduje nam aura w najbliższych dniach. Najpierw poczujemy prawdziwą wiosnę z temperaturą do 15 st. C. W kolejnym tygodniu wróci zima i mróz. A potem znów ocieplenie i kilkanaście stopni na plusie - informuje TVN Meteo.

Prawdziwie wiosenne ciepło zacznie napływać już w poniedziałek. - Zafunduje nam je potężny niż znad środkowego Atlantyku, który wpompuje do Europy Środkowej ciepłe powietrze znad Afryki północno-zachodniej i Europy - tłumaczy Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Na początku tygodnia na termometrach zobaczymy do 8 st. C, we wtorek do 10 st. C, a w środę do 15 st. C. W tych dniach najcieplej będzie na zachodzie kraju. W całym kraju zaświeci coraz silniej grzejące już słońce co sprawi, że temperatura odczuwalna będzie jeszcze wyższa.

Od czwartku zmiana cyrkulacji

Kolejne dni będą równie ciepłe, ale temperatura zacznie powoli spadać. Od czwartku 7 marca, zrobi się pochmurno i deszczowo.

- Od południa wkroczy front atmosferyczny z chmurami deszczowymi. Zmienić ma się również cyrkulacja atmosfery, z południowej na wschodnią i północno-wschodnią. A to nie wróży nic dobrego, na północnym-wschodzie kontynentu wciąż zimno - tłumaczy zmianę pogody synoptyk.

Mróz przez cały tydzień

Mróz powróci w niedzielę 10 marca. W najchłodniejszym miejscu kraju termometry pokażą tego dnia maksymalnie -1 st. C. Najzimniej ma być jednak 11 marca, kiedy temperatura maksymalna wyniesie od -4 do 1 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Ujemne wartości utrzymają się do piątku 15 marca. Nocami na Podlasiu i Suwalszczyźnie temperatura może spaść do -15 st. C. Skąd ten powrót mrozu?

- Współpracę podejmą ze sobą wyż znad Grenlandii i Rosji wraz z niżem znad Bałkanów, przemieszczającym się nad Morze Czarne. Te układy baryczne stworzą bardzo korzystną sytuację dla spływu chłodu, utworzą korytarz dla zimnych arktycznych mas powietrza, prosto z północy przez środkową część kontynentu aż po basen Morza Śródziemnego - wyjaśnia Unton-Pyziołek.

Ponowny wzrost temperatury

Po tygodniu z mrozem czeka nas ponowne ocieplenie. Zacznie się w sobotę 16 marca, kiedy w całym kraju temperatura w ciągu dnia wzrośnie powyżej zera. Powietrze będzie sukcesywnie się nagrzewać. W kolejnych dniach wartość maksymalna wyniesie 7, 9 i w końcu 14 st. C. Wiosna powróci.

- Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Wysp Brytyjskich i ponownie, jak w najbliższych dniach, zrobi się ciepło - mówi synoptyk TVN Meteo.

PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA - CZYTAJ KOMENTARZ SYNOPTYKA

tvnmeteo.pl