PO tłumaczyła się z reprywatyzacji. "Dlaczego nie reagowaliście?"

TVN Warszawa

tvnNadzwyczajna sesja rady w sprawie reprywatyzacji

Poniedziałek upłynął pod znakiem dwóch burzliwych sesji Rady Warszawy. Były poświęcone niezwykle gorącym tematom - projektowi poszerzenia Warszawy i reprywatyzacji. Tak relacjonowaliśmy je na tvnwarszawa.pl:

19.13 Obrady zostały zamknięte. Na tym kończymy naszą relację.

19.10 Przewodnicząca rady zamknęła dyskusje mieszkańców, po czym radni przeszli do głosowania nad stanowiskiem PiS w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Decyzją PO stanowisko jednak przepadło, nie zostało wprowadzone nawet do porządku obrad.

19.00 Głos ze strony mieszkańców zabrał też Marek Jasiński, szef Komitetu Obrony Lokatorów. - W 2010 radny pan radny Oskar Hejka prezentował tu oddolny raport o reprywatyzacji. Sam byłem jego współautorem. Tam wskazaliśmy szereg nieprawidłowości. Wprost pisaliśmy, że kamienice są przekazywane z przekrętami. To było prawie siedem lat temu. Dlaczego nie reagowaliście? - pytał polityków PO.

18.40 - Mamy do czynienia z korupcją urzędników, którzy pomagają ludziom przejmującym kamienice. Mamy też do czynienia z niegospodarnością – powiedział Janusz Baranek z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Zaapelował do mieszkańców poszkodowanych nieprawidłowymi zwrotami, aby nie bali się mówić o swoich problemach i dzielić się swoją wiedzą. - Jola Brzeska się nie bała. Wy też nie powinniście – powiedział.

18.10 Bardzo emocjonalne wystąpienie pana Andrzeja – mieszkańca jednego z reprywatyzowanych kamienic przy ul. Tykocińskiej, który zaapelował do polityków, aby zamiast przerzucać się oskarżeniami zaczęli razem pracować.

- Przestańcie się w końcu kłócić, bo to my jako lokatorzy ponosimy tego konsekwencje. Mnie nie obchodzą wasze spory. Mam prawo oczekiwać od was jako polityków i radnych podjęcia konkretnych działań wspólnie. Bierzecie w końcu za to pieniądze - powiedział. ​

17.55 Po przemówieniach radnych głos oddano mieszkańcom. Jedna z nich przyniosła na salę kilkanaście kart zapełnionych adresami zwracanych nieruchomości. - Tymi się prokuratura jeszcze nie zajmuje – mówiła. Chcąc pokazać, że skala reprywatyzacji jest znacznie większa niż się wydaje.

- Państwo się cały czas przerzucają oskarżeniami i wymieniają dokonania na rzecz lokatorów. My prowadząc dyżury lokatorskie tych dokonań niestety nie widzimy – dodała kolejna z mieszkanek.

Przypomniała przypadek nieruchomości przy ul. Karolkowej 9. - Państwo mówili, że tą kamienicą zajmowała się pani pełnomocnik ds. lokatorów. To dziwne, bo do nas cały czas przychodzą mieszkańcy z tego właśnie budynku i mówią o kolejnych problemach – dodała i zaproponowała – może pani pełnomocnik przyjdzie do nas na dyżur. Razem porozmawiamy i pomożemy tym mieszkańcom. ​

Stanowisko PiS
tvnwarszawa.pl

17.45 Powoli kończy się dyskusja o reprywatyzacji. Przed radnymi jeszcze głosowanie w sprawie stanowiska proponowanego przez PiS. Radni tej partii wzywają prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz do podania się do dymisji.

17.40 Przebieg sesji śledzą w Pałacu Kultury mieszkańcy:

16.50 Główne wystąpienie prezydenta Pahla surowo oceniła radna Alicja Żebrowska (PiS).

- Powiedział Pan, że dzisiejsze zatrzymania ws. CBA nie będą ostatnimi. Tym samym widzi Pan, że Hanna Gronkiewicz-Waltz kompletnie nie panowała nad tym, co dzieje się w mieście w tej sprawie - powiedziała.

- Wymienił pan lekką nazwiska urzędników, odpowiedzialnych za aferę reprywatyzacyjną. Czy nie uważa pan, że brakuje tutaj najważniejszej osoby, gospodarza tego miasta? To Hanna Gronkiewicz-Waltz jest odpowiedzialna – dodała.

Mimo nieobecności prezydent, radna Żebrowska zwróciła się też bezpośrednio do niej.- Czy pani nie może w końcu stanąć i odważnie powiedzieć: tak zawiniłam, nie dopilnowałam, nie interesowało mnie to…? - dopytywała.​

16.30 - Potrzebujemy ustawy reprywatyzacyjnej. Bez niej nie da się ukrócić dramatu lokatorów – powiedziała radna Paulina Piechna-Więckiewicz. Dodała, że wszystkie siły polityczne w Polsce odpowiadają za reprywatyzacje: zarówno posłowie, którzy nie przyjęli odpowiedniego prawa, jak i radni Warszawy, którzy przez lata pozwalali na zaniechania.

- Są wśród nas działacze organizacji lokatorskich, którzy od lat, w trudzie i znoju pomagali poszkodowanym lokatorom. Nie było im łatwo – powiedziała.​

16.10 Głos zabrał przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski. Nie zgodził się ze swoim przedmówcą (radnym Hejką), że Platforma nie zrobiła w związku z reprywatyzacją nic. Przekonywał, że jego partia – na czele z Hanną Gronkiewicz-Waltz chce wyjaśnić tę sprawę.

- To my na ostatniej sesji proponowaliśmy powołanie komisji rady miasta. PiS było przeciw – przypomniał. Ostro skrytykował też PiS za odrzucenie (w pracach komisji) projektu "dużej ustawy". - PO bierze odpowiedzialność za siebie. A państwo? - pytał radnych PiS.

Szostakowski odniósł się też do kwestii nieudanego audytu ws. reprywatyzacji. - Pytacie dlaczego nie wyszedł? Nie było żadnych dużych firm audytorskich, które byłyby tym zainteresowane – powiedział.

15.35 Radny Oskar Hejka (PiS) podczas pierwszych minut wystąpienia przemawiał w czapce z napisem "Make Warsaw Great Again". Domagał się rezygnacji ze strony prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Powiedziała, że jeśli wynik audytu będzie negatywny to poda się do dymisji – powiedział. Jego zdaniem wynik audytu można uznać za negatywny, bo dwukrotnie nie udało się rozstrzygnąć przetargu w tej sprawie.

Radny przekonywał też, że to PO politycznie odpowiada za nierozwiązany problem reprywatyzacji, a teraz próbuje zrzucać winę na partię rządzącą. ​

15.25 Największe afery reprywatyzacyjne, które dotknęły Warszawy odbyły się w czasie rządów PiS. To część drogi, która doprowadziła nas do stanu dzisiejszego – przypomniał Paweł Lech , radny PO.

15.20 Jak informuje reporter TVN24, we wtorek odbędzie się nadzwyczajna sesja rady powiatu legionowskiego w związku z planami zmiany granic Warszawy.

15.15 Wiceprezydent przypomniał, że posłowie PiS w sejmowej komisji zagłosowali za odrzuceniem "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej przygotowanej przez PO. - Jak można odrzucać ustawę, która gwarantuje mieszkańcom bezpieczeństwo? Jak można zostawiać tak niespójne prawo, które pozwala na szereg patologii? - pytał.

Dodał też, że często stosowany przez PiS argument, że powinno się taką ustawę przyjąć wcześniej (kiedy rządziła PO) jest "niczym innym jak uchylanie się od problemu". - Powinni ukrócić miecz, który tnie wszystkich – zwłaszcza najsłabszych – powiedział o rządzących.

15.10 W swoim wystąpieniu prezydent wymienia to, co ratusz zrobił aby zminimalizować skutki reprywatyzacji. - Nakazałem burmistrzom wcześniejsze informowanie mieszkańców o tych nieruchomościach, które trzeba będzie zwracać. To dla mieszkańców jest często wielka trauma. Dlatego został ustanowiony też pełnomocnik ds lokatorów. On nie tylko udziela pomocy poszkodowanym mieszkańcom, ale też odpowiada za kontakt z nowymi właścicielami – tłumaczył Pahl.

Dodał, że został też powołany zespół ds. pomocy mieszkaniowej.

15.07 Witold Pahl zapewnił radnych, że "zwroty nieruchomości – zgodnie z zapowiedzią pani prezydent – zostały wstrzymane".

15.04 Radni PiS domagali się od wiceprezydenta wskazania osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości związane ze zwrotami nieruchomości. Pahl wskazał tu trzy osoby: Marcina Bajkę, Jerzego M. (dziś zatrzymanego) i Krzysztofa Śledziewskiego. Dodał, że wszyscy ostali zwolnieni za niedopełnienie obowiązków służbowych. Jako kolejną wskazał również zatrzymaną w poniedziałek Gertrudę J-F. – Otrzymała wypowiedzenie zmieniające warunki umowy – powiedział.

Referendum odbędzie się 26 marca
TVN24

14.55 Wiceprezydent stolicy Witold Pahl w długim wystąpieniu prezentuje nieprawidłowości dotyczące reprywatyzacji, na jakie ratusz natknął się podczas przeprowadzania audytu wewnętrznego. Mówił m.in. o nadawaniu kuratorów, czyli osób reprezentujących "właścicieli" walczących o nieruchomości. - Praktyką było, że pracownicy Biura Gospodarki Nieruchomościami występowali do sądu o kuratora. Nawet jeśli były uzasadnione wątpliwości, czy taki właściciel w ogóle żyje. Sądy tego też nie weryfikowały. Taka sytuacja doprowadzała do tego, że kurator nie dbał o interesy osoby, którą reprezentuje, ale dbał często o własne interesy – mówił Pahl.

14.48 Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl: W sprawie Jakuba R. to ratusz wystąpił do prokuratury. Śledztwo to zostało umorzone w 2015 i dopiero wskutek ujawnienia nowych okoliczności postępowanie zostało wznowione.

Wiceprezydent dodał, że ratusz współpracuje z organami ścigana. - Praca z prokuraturą daje nam przekonanie, że wraz z równoczesnym przyjęciem lepszych procedur (ws. reprywatyzacji – red.) patologie i wzbogacanie się kosztem Warszawy już nie wróci. ​

14.40 Po przerwie radni wrócili na salę, aby tym razem podyskutować o reprywatyzacji. Sesja ta została zwołana na wniosek samorządowców Prawa i Sprawiedliwości, którzy domagali się informacji ratusza w związku z aferą reprywatyzacyjną. W imieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz przedstawia ją Witold Pahl. W pierwszych minutach swojego wystąpienia przypomniał o porannych zatrzymaniach kolejnych osób przez CBA. Dodał też, że "zapewne nie są to ostatnie zatrzymania". Część mieszkańców nie została wpuszczona na salę. Wśród nich są działacze organizacji lokatorskich. Straż Miejska tłumaczy to faktem, że limit miejsc w sali obrad (110 osób) jest już wyczerpany.

Jacek Sasin o referendum
TVN24

14.39 Sprawę ustawy o zmianach granic stolicy skomentował w poniedziałek Jacek Sasin (PiS). - My złożyliśmy projekt, który jest bazą do dyskusji, chcemy ja odbyć. Będą się odbywały szerokie konsultacje, rozmowy. W tej chwili mogę powiedzieć, że w środę odbędzie się spotkanie z inicjatywy wojewody mazowieckiego - mówił po godz. 14 w Sejmie.

Odniósł się też do uchwalonego przez radnych miasta referendum. - Przegłosowany wniosek o referendum, to jest przekroczenie granic zdrowego rozsądku. Rada Warszawy chce pytać warszawiaków, czy przyłączyć gminy do Warszawy. Chyba że PO chce otrzymać odpowiedzi na to pytanie. Nawet w tej wstępnej wersji, tego pomysłu nie ma. To referendum przegłosowane przez PO jest absurdalne – mówił Sasin.

14.04 Jacek Sasin (PiS) zapowiedział właśnie w rozmowie z PAP: projekt o ustroju Warszawy nie będzie w najbliższym czasie procedowany w parlamencie. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

14.03 Zakończyła się sesja dotycząca zmiany ustroju stolicy.

14.01 - Radni miasta przyjęli stanowisko krytykujące uchwałę dotyczącą ustroju Warszawy autorstwa PiS – relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

13.55. Urząd miasta poinformował, jak ma brzmieć pytanie w referendum: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: "TAK"/ "NIE". Referendum planowane jest w niedzielę, 26 marca 2017 r.

Zmiana granic #Warszawa przez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin? 26.03 #ZdecydujmyOWarszawie.#ReferendumWarszawskie #NicONasBezNas pic.twitter.com/Yz8HIu7Vea— Warszawa (@warszawa) 6 lutego 2017

13.53 Radni miasta zdecydowali o przeprowadzeniu referendum w sprawie powiększenia granic Warszawy. - 34 głosy za, 19 przeciw - relacjonowała Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl. Referendum ma się odbyć 26 marca.

Projekt uchwały w sprawie referendum
Urząd Miasta

13.50 PiS wnioskowało o przerwę. Był przeciw ze strony PO. Przewodnicząca Rady Warszawy zdecydowała, że jej nie będzie.

13.48 - Ta uchwała (dotycząca referendum – red.) będzie w trybie nadzorczym uchylona przez wojewodę, bo pytanie jest niezgodne z rzeczywistością - przekonywał radny miasta Piotr Guział.

13.42 Radni miasta raz jeszcze przyjęli wniosek o dodanie do obrad wniosku w sprawie referendum dotyczącego ustawy metropolitalnej PiS. Trwa jego omawianie. Jarosław Szostakowski (PO) zasugerował, że referendum miałoby się odbyć 26 marca.

13.35 Radna miasta Paulina Piechna-Więckiewicz: Ten projekt, kiedyś ktoś pyta mnie, jakie ma zalety, to naprawdę nie zostawia mi wiele do popisu. Bardzo chętnie zagłosuję przeciwko tworzeniu tego potworka.

13.30 Paweł Terlecki (PiS): mamy do czynienia zaledwie z projektem. Ten projekt powinien stanowić zaczyn do dyskusji na temat metropolii. Przecież to poddane pod dyskusję, może być w jakiś sposób zmienione. Pochylanie się nad detalami jest przedwczesne. Cała ta emocjonalna dyskusja jest pozbawiona większego sensu.

Publiczność odpowiedziała: "nie ufamy wam".

13.28 Uczestnicy nadzwyczajnego posiedzenia Rady m.st. Warszawy:

13.25 Głos zabrał przedstawiciel Nowoczesnej - poseł Zbigniew Gryglas. Stwierdził, że mówi "nie" projektowi ustawy autorstwa PiS.

13.23 Aktywna publiczność podczas obrad:

Publiczność podczas obrad
Karolina Wiśniewska / tvnwarszawa.pl

13.21 Andrzej Halicki, poseł (PO): Ten projekt nie jest projektem, który dotyczy metropolii jako takiej. Jest ustawą o władzy. 120 artykułów: kto, jak, kogo ma wybierać i blokować. Zero zasad funkcjonowania metropolii.

13.15 - Ten projekt co do kierunków, jest niezbędny, potrzebny i być musi. Natomiast droga dojścia nie do przyjęcia. Nie jest prawdą, że to jest włączenie gmin do Warszawy. To jest utworzenie powiatu, po to, by usprawnić kwestię, które są wspólne dla metropolii – przekonywał radny miasta Piotr Guział.

13.10 Głos zabrał radny miasta Piotr Guział. Przypomniał, że ustawę metropolitalną przygotowywała też Platforma Obywatelska. - Kompetencje w ustawie PiS-owskiej są dokładnie takie same, jak te, które państwo zaproponowaliście - stwierdził.

13.07 Dariusz Figura (PiS) stwierdził, że projektem ustawy metropolitalnej na sesji próbuje się przykryć "ogromną aferę reprywatyzacyjną".

13.04 - Przemówienie radnego Dariusza Figury z PiS znów nie zostało najlepiej przyjęte przez publiczność. Krzyczeli hasła: "Referendum, referendum", "Chcecie blokować suwerena". Na zapowiedź konsultacji odpowiedzieli pytanie: "Kiedy te konsultacje? Przecież ustawa jest już wprowadzona" - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

13.01 - Ta ustawa stwarza mechanizmy, żeby cały obszar metropolitalny uporządkować. Ta ustawa stwarza możliwości, że wszelkie funkcje bliskie mieszkańcom, będą im bliskie – zapewniał Dariusz Figura, radny Prawa i Sprawiedliwości.

12.56 Jak słuchałem pana prezydenta Olszewskiego, to stara się udowodnić, że powiaty w Polsce nie mają sensu działać. Powiaty działają i to jest fakt bez sporu. W jakiej sytuacji formalnej jesteśmy? Został zgłoszony projekt. Jest zapowiedź drugiej ustawy, która ma być wdrażająca. Pewnie znajdzie się w niej odpowiedź na pytania, które państwo zadają. Konsultacje na pewno będą – przekonywał Dariusz Figura (PiS).

"Referendum, referendum" - słychać było głosy z sali. Zdaniem Figury referendum będzie bezzasadne.

12.53 Jak relacjonuje dziennikarka tvnwarszawa.pl, wiceprezydent stolicy Michał Olszewski nie pozostawił na projekcie PiS suchej nitki. Jego zdaniem wnioskodawcy nie mają pojęcia o tym, jak dziś działa Warszawa i okoliczne gminy. Przypomniał, że w 2007 roku wprowadzono wspólny bilet, z którego teraz korzystają 33 gminy. - Argument, że między nami nie ma współpracy jest jak gest Kozakiewicza pokazany wszystkim gminom – punktował. Wnioskodawcom postanowił natomiast rozdać broszury informacyjne. - Mamy wrażenie, że wnioskodawcy nie wiedzą, co dzieje się w Warszawie. Otrzymacie państwo od nas zarówno strategię, opis jak działa metropolia. Każdemu posłowi, który chce się przejechać miejską komunikacją i sprawdzić jak działa chętnie sam kupię bilety – powiedział.

12.51 Władze stolicy mówiły też o wątpliwościach związanych z nową ustawą. - Kto przejmie długi powiatów likwidowanych? Jak zostanie zorganizowana sieć szpitali? Jak będzie wyglądała kwestia rejestracji pojazdów? Czy w nowym powiecie wzrosną stawki OC? – pytał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

12.49 Władze stolicy mówią o nowym tworze:

Nowy twór według władz Warszawy
Urząd Miasta

12.45 Zdaniem władz miasta ustawa metropolitalna wprowadzi nierówności w wyborach:

Nierówności według władz stolicy
Urząd Miasta

12.43 Wiceprezydent Warszawy pokazał slajd porównujący Warszawę z Paryżem:

Porównanie miast
Urząd Miasta

12.39 - Każdemu posłowi, który chce przejechać się miejską komunikacją podaruję bilet, żeby przekonali się, jak działa transport publiczny w Warszawie – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent miasta.

12.37 Głos w sprawie projektu ustawy dotyczącej metropolii zabrał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. - Mamy nieodparte wrażenie, że przepis ten jest z roku 2005, kiedy prawdopodobnie, jak usłyszeliśmy od wnioskodawców, powstał pomysł na ten przepis. Jednym z argumentów, który powtarza się w uzasadnieniu jest to, że ustawa ma wyeliminować znaczne utrudnienia w rozwoju stolicy. Warszawa razem z metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem w Unii Europejskiego – przekonywał.

12.32 Radni zdecydowali o wprowadzeni punktu w sprawie referendum pod obrady. - Za 33, przeciw 19, 2 wstrzymujących. Wprowadziliśmy ten punkt - powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady (PO).

12.28 - Przemówienie przewodniczącego Szostakowskiego (PO) nie spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony radnych PiS. Ale za to publiczność nagrodziła go głośnymi brawami. Zwłaszcza wtedy, kiedy zaproponował wniosek w sprawie referendum - informuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl. - Zupełnie inaczej został za to przyjęty radny PiS Dariusz Figura. W momencie kiedy zabrał głos publiczność zaczęła krzyczeć: ręce precz od Warszawy, zapytajcie warszawiaków - dodała.

Figura przypomniał, że PiS złożył w zeszły poniedziałek wniosek o sesję w sprawie reprywatyzacji. - Ta sesja powinna być zwołana w obecności pani prezydent - dodał.

Na miejscu jest zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz - Michał Olszewski.

12.25 Jarosław Szostakowski (PO) zaproponował, by zapytać mieszkańców o proponowane zmiany. – Składam wniosek formalny o rozszerzenie porządku obrad o projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego – stwierdził.

12.22 Głos zabrał Jarosław Szostakowski (PO). Przekonywał, że ustawa proponowana przez PiS to odebranie podmiotowości Warszawie i okolicznym samorządom. – To naprawdę duża grupa mieszkańców Mazowsza. Ustawa tworzy megapowiat, w którym każdy mieszkaniec będzie miał wszędzie daleko – powiedział.

12.20 Rozpoczęła się sesja.

12.15 - Na sali jest liczna reprezentacja Komitetu Obrony Demokracji z Mateuszem Kijowskim na czele - informuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

Mateusz Kijowski na sesji
Karolina Wiśniewska / tvnwarszawa.pl

12.08 - Są też posłowie. Między innymi Jarosław Krajewski z PiS, Michał Szczerba z PO. Był też Paweł Rabiej z Nowoczesnej – relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

12.03 - Sesja się jeszcze nie zaczęła, ale jest bardzo dużo osób. Wszystkie miejsca na głównym miejscu dla widowni są zajęte. Straż miejska już nie wpuszcza kolejnych - relacjonuje Karolina Wiśniewska, dziennikarka tvnwarszawa.pl.

Dwa wnioski

Jako pierwsze wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Radni opozycji domagają się kompleksowej informacji stołecznego ratusza o reprywatyzacji. W zaproponowanym porządku obrad wyróżnili trzy kwestie: nieudanego audytu zewnętrznego w sprawie zwrotu nieruchomości, wstrzymania procesów reprywatyzacyjnych oraz "losów stołecznego raportu o reprywatyzacji warszawskiej omawianego na sesji w kwietniu 2010 roku". Oczekują też wyjaśnień w sprawie odpowiedzialności poszczególnych osób i jednostek organizacyjnych, które w urzędzie miasta uczestniczyły w sprawach związanych z reprywatyzacją. Dwa dni później drugi wniosek o sesję nadzwyczajną złożyła Platforma Obywatelska. Radni tej partii chcą zabrać głos w sprawie poszerzenia stolicy o okoliczne gminy. Posiedzenie powinno rozpocząć się w samo południe. W porządku obrad znajdują się dwa punkty. Po pierwsze – informacja prezydenta na temat projektu o ustroju Warszawy, a po drugie – przyjęcie przez radę miasta specjalnego stanowiska w tej sprawie.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH PiS.

Hanny Gronkiewicz-Waltz ma nie być na żadnym z tych posiedzeń. W ubiegłym tygodniu prezydent zapowiedziała, że – jak zawsze o tej porze – wyjeżdża na urlop.

Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

kw/ran/kz/mś