Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Po szkoleniu, z prawem do "ujęcia". I tak poturbował go gapowicz

Warszawa

ZTMKontroler kontra gapowicz

Poturbowany kontroler przeszedł szkolenia z postępowania z "trudnymi pasażerami". Próbował też uniemożliwić ucieczkę tego, który go pobił. Transportu Miejskiego zapewnia jednak, że kontroler zachował się właściwie.

Przypomnijmy: jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, w poniedziałek, w tramwaju linii 24 kontroler biletów został poturbowany przez pasażera, który jechał na gapę. Napastnik uciekł.

Postępowanie gapowicza to jedno, ale pojawia się też pytanie o przygotowanie kontrolerów do radzenia sobie z takimi pasażerami.

Szkolenia, uprawnienia, uniformy

Warto przypomnieć, że Zarząd Transportu Miejskiego mówił o specjalnych szkoleniach. Ich celem ma być radzenie sobie z trudnymi pasażerami.

- Pracownik przeszedł takie szkolenie na etapie rekrutacji. Po prostu pasażerowi udało się w tym przypadku urwać i uciec. To nie znaczy, że szkolenie było nieskuteczne. Kontroler postąpił właściwie, zachował się zgodnie z obowiązującymi procedurami - zaznacza Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Inna sprawa to uprawnienia, które kontrolerzy mają już od 2011 roku. Chodzi o uprawnienia dające możliwość "ujęcia" pasażera. - W tym przypadku kontroler ujmował gapowicza, próbował uniemożliwić mu ucieczkę, ale ten się wyrwał i go poturbował - tłumaczy Krajnow.

I zastrzega, że kontrolerzy nie mają też uprawnień służby mundurowej. Nie mają też na razie jednolitych uniformów, które od razu dawałyby sygnał pasażerom, że mają do czynienia z kontrolerem. W grudniu ubiegłego roku zapowiadał ich zakup dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w czasie ogłaszania planów na 12 najbliższych miesięcy. - Cały czas toczy się procedura wyboru ich dostawcy – zaznacza Krajnow.

Jak przypomina, nie będzie to klasyczny mundur. Mają to być jednolite stroje, bez naszywek.

Na tvnwarszawa.pl często piszemy o podobnych sytuacjach z kontrolerami i pasażerami:

Ciosy na przystanku. Kontrolerzy bili pięściamiKontakt 24
wideo 2/3

ran/r