Po serii pożarów lokatorzy tworzą straż

Warszawa

fot

Zaniepokojeni serią pożarów na Pradze Północ mieszkańcy tworzą straż lokatorską. Mają zamiar patrolować najbardziej newralgiczne punkty dzielnicy. Dzisiaj zjawią się też na obradach sesji rady dzielnicy, by domagać się reakcji władz w sprawie podpaleń.

- Wczoraj mieliśmy pierwszy dyżur. Zgłosiły się dwie osoby do straży - mówi Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów. I dodaje, że dyżury odbywają się w lokalu KOL przy ul. Targowej 22, we wtorki i czwartki w godz. 17-19.

"Wprowadzimy grafik"

Ochotnicza formacja została nazwana "Brygadami Okrzejówkami" od imienia Stafana Okrzei ma pomagać mieszkańcom, którzy czują się zagrożeni. Lokatorzy zdecydowali się ją uruchomić po serii pożarów, do jakich w ostatnich dniach dochodziło na Pradze.

- Będziemy chodzili po newralgicznych punktach dzielnicy i je patrolowali. Wprowadzimy grafik i będziemy wysyłać ludzi. Chcemy wziąć sprawę w swoje ręce. Dostajemy sygnały nawet w nocy o próbach włamania na strych - tłumaczy Jasiński.

Przyjda na sesję

W tym roku tylko przy ul. Targowej straż pożarna interweniowała już ponad 20 razy. Mieszkańcy nie wierzą, że te pożary są przypadkowe. Ogień pojawił się w kamienicach przy ul. Kłopotowskiego, Targowej i Jagiellońskiej. Pożary wyglądały bardzo podobnie. Ogień podłożono nad ranem w piwnicach.

Wstępna ekspertyza biegłych dowodzi, że były to działania podpalacza. – Nie wykluczamy, że mogła to zrobić ta sama osoba - informuje asp. Monika Brodowska z komisariatu na Pradze Północ.

Lokatorzy chcą też wymusić działania na władzach dzielnicy. Dlatego dzisiaj przyjdą na sesję rady. – Idziemy sporą grupą. Będziemy chcieli, żeby wprowadzono do obrad punkt dotyczący podpaleń – zdradza Jasiński. Początek obrad o godz. 17.30. Sesja odbędzie się w gimnazjum nr 31 przy ul. Sierakowskiego 9.

W sobotę protest

A w sobotę organizują również protest. Dlaczego? - Chcemy aby dzielnica zaczęła dbać o stan techniczny budynków. Chcemy o tym rozmawiać i zwrócić uwagę urzędnikom, że to oni powinni pomagać ludziom - tłumaczy Jasiński. 10 grudnia zbiorą się w o 12 na placyku obok kamienicy przy ulicy Floriańskiej 8. - Będziemy wtedy namawiali też mieszkańców, żeby sami zawiązywali się w grupy – dodaje.

KONTAKT DO KOMITETU OBRONY LOKATORÓW

ran//ec