Po protestach mieszkańców przesuną planowaną stację metra

Urząd MiastaPlanowana stacja na Bemowie

Protesty mieszkańców w sprawie budowy stacje metra przy bemowskim ratuszu przyniosły skutki. Wiceprezydent stolicy ogłosił właśnie, że zostanie przesunięta tak, by wejścia na perony były zlokalizowane na wszystkich narożnikach skrzyżowania.

Decyzję dotyczącą lokalizacji stacji u zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Górczewskiej podjął w piątek komitet sterujący budową II linii metra. "Stacja będzie przesunięta na zachód ale tak, by nie trzeba było rozkopywać skrzyżowania i przekładać kolektora kanalizacyjnego o średnicy 2 metrów. Jednocześnie zostaną wykonane wejścia do stacji na wszystkich czterech narożnikach skrzyżowania" – napisał na Facebooku Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. I potwierdził to również w rozmowie z tvnwarszawa.pl. – Odkrywkowo zostanie wykonana sama stacja, która znajdzie się przed skrzyżowaniem. Samo skrzyżowanie nie będzie rozkopywane – podkreśla Wojciechowicz.

Protesty mieszkańców

To zapewne ucieszy mieszkańców dzielnicy. Jak już pisaliśmy, o zmiany w planowanej lokalizacji walczyli Ci skupieni wokół portalu Bemowiacy. Po tym, jak światło dzienne ujrzała koncepcja budowy stacji, zaalarmowali, że planowana lokalizacja tej stacji II linii metra będzie niefunkcjonalna, ponieważ wyjścia nie prowadzą na wszystkie narożniki. "W zaproponowanej koncepcji nie tylko nie przewidziano wyjść na wszystkich narożnikach skrzyżowania stanowiącego centralny punkt przesiadkowy Bemowa, ale wręcz wyznaczono wyjścia w miejscach, gdzie ruch pieszych i pasażerów jest prawdopodobnie najniższy” – pisali wówczas w liście zaadresowanym do władz miasta.

Jak mówił tvnwarszawa.pl miesiąc temu wiceprezydent Wojciechowicz, ratusz od początku wiedział, że pewne rozwiązania będzie chciał skorygować. - Warunki konkursu zakładały taką możliwość. Uznaliśmy, że lepiej założyć zmianę planu zagospodarowania i przeprowadzić przetarg, niż czekać z wybraniem wykonawcy na uchwalenie planu miejscowego. Według mojej wiedzy plan okolic urzędu dzielnicy będzie uchwalony, jeśli nie przed wakacjami, to tuż po nich - tłumaczył wiceprezydent.

Planowana stacja na Bemowiemateriały projektanta

Metro do 2020 roku

Planowana stacja na Bemowie ma powstać przy dzielnicowym ratuszu. Jak zapowiedział wiceprezydent Warszawy, przedłużenie II linii jest planowane do 2020 roku. Pod koniec lutego wybrano firmę ("Metroprojekt" z pracownią AMC Chołdzyński), która zaprojektuje ten odcinek.

Tak wyglądało otwarcie II linii 8 marca 2015 roku:

ran/ec

Pierwsi pasażerowie
Pierwsi pasażerowieArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości