"PO powinna stanąć murem za Gronkiewicz-Waltz"

Warszawa

TVN24Andrzej Olechowsk był gościem "Faktów po Faktach"

- Hanna Gronkiewicz-Waltz musi twardo bronić swojego dorobku - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, komentując kontrowersje związane z reprywatyzacją w Warszawie. Jego zdaniem, prezydent stolicy powinna móc liczyć na oparcie w swojej partii. - Grzegorz Schetyna powinien powiedzieć: Haniu, masz moje pełne wsparcie - stwierdził były szef MSZ.

W czwartek ponad osiem godzin trwała burzliwa nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała, że zależy jej na wyjaśnieniu wszystkich kontrowersji związanych z reprywatyzacją. Zdaniem PiS i aktywistów miejskich to właśnie ona ponosi jednak odpowiedzialność za nieprawidłowości.

Andrzej Olechowski stwierdził w "Faktach po Faktach", że sprawa reprywatyzacji musiała kiedyś wybuchnąć. - To jest jakiś grzech Polaków, bo to jest jedyny kraj w regionie, który nie uregulował reprywatyzacji, czyli można powiedzieć stanął po stronie paserów - powiedział. - Żadna partia nigdy tego nie podniosła poważnie, nie zrealizowała - podkreślił. W jego ocenie, przyczyn problemu można doszukiwać się w tym, że "cała nacjonalizacja powojenna przez wielu ludzi jest uważana za sprawiedliwą".

Olechowski ocenił, że Gronkiewicz-Waltz jest bardzo zasłużonym prezydentem Warszawy. - Tylko ktoś, kto jest absolutnie uprzedzony może nie zauważyć, że ona zmieniła Warszawę przez swoje dwie kadencje - powiedział.

- Ona była jedyną, która mogła to zrobić - dodał. - Miała dość pewności siebie i dość kompetencji, żeby prowadzić tak wielkie projekty. Proszę sobie przypomnieć Lecha Kaczyńskiego, który głównie wysyłał donosy do prokuratury - mówił. - Inwestycje wstrzymywał, bo się bał tak dużych projektów, że ktoś mu coś ukradnie, ktoś go wsadzi na minę - stwierdził.

"Musi twardo bronić swojego dorobku"

Były szef MSZ przyznał, że politycznie sytuacja prezydent Warszawy jest ciężka. - Nie wiem, co jej radzić. To jest na pewno afera, z której będzie jej osobiście trudno wyjść, ale musi twardo bronić swojego dorobku - powiedział.

Zdaniem Olechowskiego Platforma Obywatelska powinna wspierać Hannę Gronkiewicz-Waltz. Jak dodał, gdyby ugrupowanie Grzegorza Schetyny miało wątpliwości w tej kwestii, "to już by naprawdę kompromitowało tę partię głęboko".

- PO powinna stanąć za nią, obojętnie, co ona powie. Będzie chciała się podać do dymisji: proszę. Będzie chciała sprawę dokończyć: jak najbardziej. Tak powinien pan (Grzegorz) Schetyna powiedzieć: Haniu, masz moje pełne wsparcie - mówił.

Zarząd Platformy w poniedziałek

Na poniedziałek planowany jest zarząd Platformy Obywatelskiej, na którym partia przedyskutuje sytuację w Warszawie. W piątek media spekulowały, że PO może nakłaniać prezydent stolicy do poddania się pod ocenę mieszkańców w referendum. - To są spekulację. Nie rozpatrujemy takich scenariuszy. Chcemy porozmawiać, aby u progu sezonu politycznego przeanalizować sytuację i zaplanować działania w najbliższych tygodniach - powiedział w rozmowie z TVN24 Jan Grabiec, poseł PO. - Z całą pewnością sytuacja w Warszawie będzie jednym z głównych tematów, ale najważniejsze dla nas jest to, żeby bronić niezależności samorządu i Hanny Gronkiewicz-Waltz jako najlepszego prezydenta Warszawy - zapewnił.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

kg/rzw