Po potrąceniu 7-latka zainstalują progi. Potem zwężą ulicę?

Warszawa

tvnwarszawa.pl17 marca odbył się protest na ulicy Umińskiego

Drogowcy zapowiadają, że przy niebezpiecznym przejściu na ulicy Umińskiego zamontują progi spowalniające. Nie wykluczają również zwężenia jezdni, ale to uzależniają od wyników audytu.

Niedawno pisaliśmy, że na polecenie ministra spraw wewnętrznych policja skierowała do Zarządu Dróg Miejskich wniosek o zmianę organizacji ruchu i instalacje sygnalizacji świetlnej na ulicy Umińskiego (chodzi o przejście na Pradze Południe, gdzie w połowie marca potrącony został siedmioletni chłopiec).

Drogowcy powiedzieli jednak "nie". W odpowiedzi skierowanej do policji argumentowali, że budowa sygnalizacji świetlnej nie przyczyni się do "wyeliminowania niebezpiecznych zachowań".

"Dziś już nikt nie mówi o przyczynie wypadku na ul. Umińskiego (było nią drastyczne naruszenie przepisów przez pirata drogowego), nikt nie próbuje dyskutować, w jaki sposób ograniczać patologiczne zachowania i eliminować z ruchu ulicznego piratów drogowych. Dyskusja koncentruje się na bezrefleksyjnym pytaniu czy sygnalizacja powstanie, czy nie" – przekonują dziś drogowcy.

Ich zdaniem budowa sygnalizacji świetlnej na prawidłowo oznakowanym przejściu dla pieszych, bez refleksji i pod wpływem emocji byłaby zamieceniem problemu pod dywan, przyznaniem się do niemocy w rozwiązaniu problemu.

Najpierw progi...

Co zatem proponują? "W najbliższych tygodniach planujemy przeprowadzenie audytu BRD na przejściach na ul. Abrahama, Umińskiego, Meissnera. Jeśli tak wskaże audyt, jesteśmy gotowi zmienić przekrój tych ulic i zwęzić je do jednego pasa ruchu, przeznaczając zewnętrzne pasy na parkowanie" – twierdzi ZDM.

Ale jeszcze przed rozstrzygnięciem audytu mają pojawić się tam progi zwalniające (o tym, że urzędnicy je rozważą informował 18 marca Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy). Ma to być rozwiązanie doraźne.

"Na bazie dotychczasowych analiz zdecydowaliśmy o uspokojeniu ruchu i montażu wyspowych progów zwalniających w rejonie przejść dla pieszych w ul. Umińskiego. Projekt trafił już do zatwierdzenia przez Inżyniera Ruchu. Po zatwierdzeniu, montaż progów możliwy będzie w połowie kwietnia. Nasza propozycja spotkała się z akceptacją stołecznej policji, która pozytywnie zaopiniowała ją w zeszłym tygodniu" – twierdzi ZDM.

...potem doświetlenie

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zapowiadał również, że drogowcy w ramach przetargu doświetlą przejścia w całej Warszawie, w tym między innymi te na ulicy Umińskiego. Zarząd Dróg Miejskich potwierdza, że przetarg został ogłoszony i przejścia będą doświetlone w tym roku.

Protest na Umińskiego Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

ran/b