Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Po placu Piłsudskiego legalnie pojedziesz rowerem

Warszawa

Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.plZnak zakazu wjazdu na pl. Piłsudskiego

Z pl. Piłsudskiego zniknął znak zakazu wjazdu dla rowerów. - To był martwy zakaz, którego nikt nie przestrzegał - mówią urzędnicy. Na wyremontowanej przestrzeni stanęła już tabliczka zezwalająca na wjazd jednośladów.

Otoczenie placu nie sprzyja cyklistom, dlatego ci chętnie wybierali wygodny skrót. ze skrótu.

- Rowerzyści korzystali z przejazdu placem Piłsudskiego, pomimo istniejącego wcześniej zakazu. Ruch rowerowy odbywał się tam regularnie, bo był to martwy zakaz - przyznaje Łukasz Puchalski, pełnomocnik miasta ds. komunikacji rowerowej.

Jego zdaniem znak zakazu był tam postawiony wbrew logice, a za przejazd placem rowerzyści nie byli karani. - Nie przypominam sobie, żeby ktoś dostał jakiś mandat za przejazd jednośladem - dodaje pełnomocnik.

Pretekstem remont

Po sygnałach od mieszkańców Puchalski postanowił zareagować. Wystarczyło znaleźć dobry moment.

- Remont pl. Piłsudskiego był idealnym momentem do wprowadzenia nowego znaku, który umożliwia przejazd rowerzystom. Rozpocząłem korespondencję z odpowiednimi urzędami i w końcu się udało - nie kryje satysfakcji pełnomocnik.

Fani dwóch kółek mogą już legalnie jeździć po placu. Od strony Zachęty po znakiem zakazu ruchu pojawiła się już tabliczka "nie dotyczy" w wizerunkiem roweru.

Czytaj więcej o otwarciu wyremontowanego pl. Piłsudskiego.

Zobacz film z uroczystości na odnowionym placu:

Uroczystości na odnowionym placu
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
Tak wygląda plac Piłsudskiego po remoncie
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl