Po nocną pomoc tylko do Bielańskiego

Warszawa

fot. Szpital Bielański

Szykują się zmiany dla ponad 200 tysięcy pacjentów. Od 1 stycznia mieszkańcy, między innymi Bielan, nie skorzystają już z nocnej pomocy lekarskiej w przychodni przy ul. Żeromskiego. Od nowego roku będą musieli udawać się do Szpitala Bielańskiego. - I tak pacjenci przyjeżdżali do nas - tłumaczą władze placówki. Tłum pacjentów chcą opanować: podzielą ich na bardziej i mniej chorych.

Jak dotąd mieszkańcy, głównie Bielan, ale także Łomianek, Izabelina czy Starych Babic z nocnej pomocy lekarskiej mogli skorzystać w przychodni przy ulicy Żeromskiego. Od 1 stycznia ma się to zmienić. W konkursie ofert na świadczenie tej usługi wygrał Szpital Bielański. W ocenie Narodowego Funduszu Zdrowia złożył najlepszą ofertę.

Na granicy opłacalności

Rocznie za kontrakt otrzyma 2,5 mln złotych. Jak twierdzi dyrektorka szpitala Bielańskiego, to granica opłacalności. - Wyjdziemy na zero, albo jeszcze do tego minimalnie dopłacimy - szacuje Dorota Gałczyńska-Zych.

Dlaczego więc zdecydowała się na pozyskanie tego kontraktu? Jak wyjaśnia Gałczyńska-Zych, wielu pacjentów zamiast jechać do przychodni na Żeromskiego i tak przyjeżdżało do Szpitala Bielańskiego. - Nasz Szpitalny Oddział Ratunkowy każdej doby przyjmuje 200 pacjentów z czego ponad połowa to pacjenci, którzy powinni skorzystać z nocnej pomocy lekarskiej. Przyjeżdżają do nas, bo tak im po prostu łatwiej - przekonuje dyrektorka.

Nadmiar pacjentów powoduje, że na izbie przyjęć są tłumy i na przyjęcie trzeba czekać kilka godzin. Jak dotąd ci wymagający zwykłej porady lekarskiej, byli odsyłani na Żeromskiego. - Ale najgorsi symulanci, roszczeniowi i wykłócający się pacjenci nie dawali za wygraną i musieliśmy ich przyjmować w szpitalu - przyznaje Gałczyńska-Zych.

Odciążą oddział ratunkowy

Szpital szykuje się do zwiększonego ruchu. Od 1 stycznia na terenie izby przyjęć zostaną wydzielone cztery gabinety, do których trafią pacjenci wymagający jedynie zwykłej porady lekarskiej. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zostaną ci najbardziej potrzebujący pacjenci, którzy wymagają szczególnej opieki lekarskiej. - Pozwoli nam to bardzo odciążyć nasz SOR, który mimo obecnej sytuacji i tak uznawany jest za najlepszy na Mazowszu - mówi dyrektorka.

Nocna pomoc lekarska w Szpitalu Bielańskim będzie dostępna siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku o godziny 18.00 do 8.00 rano dnia następnego, a w weekendy i święta przez całą dobę. Na każdym dyżurze będzie dwóch lekarzy rodzinnych, pediatra i lekarz bez specjalizacji. Numer telefonu do Nocnej Pomocy Lekarskiej (czynny od 1 stycznia) 22 56-90-184.

bf/par