PO: most Skłodowskiej-Curie, a nie Północny

Warszawa

| Fakty o Świecie TVN24 BiSfot. mostpolnocny.warszawa.pl

Most im. Marii Skłodowskiej-Curie - tak budowaną przeprawę łączącą Bielany z Białołeką chcą nazwać radni Platformy Obywatelskiej. W czwartek propozycją zajmie się podkomisja ds. nazewnictwa ulic.

Choć w świadomości warszawiaków utarła się już nazwa most Północny, to co rusz pojawiają się nowe pomysły. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze w 2009 roku proponowała, żeby nazwać go imieniem Jana Pawła II. W odpowiedzi radny Bartosz Dominiak zorganizował wśród internautów sondę i ich kontrpropozycje przekazał do ratusza. Przy tej okazji spore uznanie zdoby pomysł by most nazwać imieniem Marka Edelmana.

Już w tym roku jedna z organizacji pozarządowych wystąpiła o to, by przeprawę nazwać im. Ignacego Paderewskiego.

Mniej lub bardzie poważnych pomysłów było znacznie więcej ale, zarówno w sondach organizowanych przez tvnwarszawa.pl, jak i w przeprowadzonym na nasze zlecenie sondażu największym uznaniem cieszyła się propozycja, by most Północny pozostał po prostu mostem Północnym.

Teraz do gry wkraczają radni Platformy Obywatelskiej.

"Złożyć hołd"

Piętnastu z nich podpisało się pod wnioskiem o "nadanie im. Marii Skłodowskiej-Curie nowobudowanemu mostowi, łączącemu północne brzegi Wisły". W ich piśmie na darmo już szukać określenia "Północny". Jak piszą nadanie imienia noblistki, będzie "hołdem stolicy złożonym Warszawiance, Polce znanej na całym Świecie".

ZOBACZ WNIOSEK RADNYCH PO

Według zapowiedzi władz miasta most Północny ma być gotowy do końca roku. Dlatego radni chcą to wykorzystać. Przypominają, że Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

Wnioskiem zajmą się w czwartek radni podkomisji ds. nazewnictwa. Później trafi na Radę Warszawy, gdzie większość ma Platforma Obywatelska. To miejscy samorządowcy zdecydują jak nazwać most.

ran/ec