Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Po koronce nie ma już śladu. PKP Powiśle znowu jest białe

  TVN Warszawa

  Po koronce nie ma już śladuTVN24
  wideo 2/2

  Miłośnicy architektury modernizmu i społecznicy mogą odetchnąć z ulgą. W ubiegłym tygodniu koronka na dachu dworca PKP Powiśle wywołała spore poruszenie, ale dziś nie ma już po niej śladu.

  Jeszcze w sobotę spód dachu budynku był czarny, "ozdobiony" białką koronką. Autorzy muralu jednak słowa dotrzymali i koronkę zamalowali. Perełka powojennego modernizmu znowu jest biała.

  Nie musieli mieć zgody

  Choć pawilon znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, to do rejestru zabytków wpisany nie jest. Właściciele klubokawiarni nie musieli zatem mieć zgody na czasową instalację.

  "Gazeta Stołeczna" skontaktowała się z założycielem klubokawiarni Warszawa Powiśle, która działa w pawilonie. - Magazyn "K MAG" organizował imprezę w Warszawie Powiśle. Spytali, czy mogą pomalować spodek. Wyraziliśmy zgodę, bo i tak planowaliśmy go odświeżyć - mówił gazecie Norbert Redkie.

  Jak zastrzegł, zgoda była wydana pod warunkiem, że po wydarzeniu spód dachu zostanie odmalowany na biało. - Mogę się zobowiązać, że jeśli w okresie tygodnia spodek nie zostanie odmalowany przez magazyn, zrobimy to na nasz koszt - przekonywał na łamach dziennika Redkie.

  I słowa dotrzymał. Dworzec został odmalowany.

  "Psuje minimalizm tej architektury"

  Dworzec przy ulicy Kruczkowskiego, który został stworzony na początku lat 60. ubiegłego wieku, zaprojektowali Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. "Pomalowanie koronką modernistycznego dachu dworca Powiśle całkowicie mija się z jego wysublimowanym, eterycznym charakterem i psuje minimalizm tej architektury" - napisał na Facebooku stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, komentując metamorfozę.

  mp/b