Po hologram Karty Warszawiaka tylko z PIT-em

Warszawa

tvnwarszawa.plKarta warszawiaka ma formę hologramu

Wszystkie osoby ubiegające się o hologram Karty Warszawiaka będą musiały przedstawić swój PIT. Zgodnie z postanowieniem sądu, ZTM nie będzie mógł weryfikować wniosków w bazie Ministerstwa Finansów - poinformował w piątek rzecznik ZTM Igor Krajnow.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi prezydent Warszawy oraz Ministra Finansów na decyzję GIODO, która zakazywała prezydentowi Warszawy przekazywania i pozyskiwania danych w Ministerstwie Finansów - poinformował Krajnow.

W bazie ministerstwa miasto sprawdzało, czy osoby ubiegające się o Kartę Warszawiaka rzeczywiście płacą podatki w stolicy, co jest podstawowym wymogiem wydania dokumentu uprawniającego do tańszych przejazdów.

Decyzja sądu oznacza, że wszystkie osoby ubiegające się o hologram Karty Warszawiaka muszą do Punktu Obsługi Pasażera lub Wydziału Obsługi Mieszkańców zgłosić się z PIT-em i okazać dokumenty potwierdzające mieszkanie w Warszawie.

Co trzeba ze sobą zabrać?

Należy zabrać ze sobą: kopię pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z informacją o adresie zamieszkania wskazanym w złożonym do urzędu PIT.

W przypadku składania PIT drogą elektroniczną potrzebne będzie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego.

Krajnow podkreślił, że ZTM nie może już odebrać z Ministerstwa Finansów informacji zwrotnej o osobach, które złożyły wniosek o wydanie Karty Warszawiaka. Dlatego też wszystkie osoby, które złożyły wniosek powinny zgłosić się do dowolnego POP-u lub WOM-u z jednym z wyżej wymienionych dokumentów.

ZTM zaprosi do POP-ów i WOM-ów

- Wszystkie te osoby zostaną w najbliższym czasie powiadomione przez ZTM o konieczności wizyty w POP lub WOM. Po okazaniu PIT-u, zaświadczenia z urzędu skarbowego lub wydrukowanego UPO z pierwszą stroną PIT, będzie można otrzymać hologram od ręki - zapowiada rzecznik ZTM.

Prezydent Warszawy został zobligowany, decyzją wydaną przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z października 2014, do zaprzestania przekazywania danych osobowych osób ubiegających się o Kartę Warszawiaka lub Kartę Młodego Warszawiaka do Ministerstwa Finansów w celu dokonania weryfikacji w Centralnym Rejestrze Podmiotów.

W styczniu br. GIODO wstrzymał wykonanie swojej decyzji. W związku z tym od 30 stycznia ZTM ponownie weryfikował dane wnioskodawców w bazie Ministerstwa Finansów.

PAP/jk