Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Po dwóch bliźniaczych wypadkach: śledztwo prokuratury i specjalna komisja

Warszawa

Prokuratura prowadzi śledztwo TVN24
wideo 2/5

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ bada okoliczności dwóch, niemal identycznych wypadków, do których doszło wieczorem w środę i w czwartek na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej. W obu przypadkach tramwaj zderzył się z autobusem.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Michał Dziekański, wypadek, do którego doszło w środę, został zakwalifikowany jako sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym. Stało się tak ze względu na liczbę osób pokrzywdzonych.

- Poszkodowanych zostało ponad 10 osób, w tym trzy nadal pozostają w szpitalu. Jedno dziecko - niestety - w stanie bardzo ciężkim - powiedział. Jak podał, w sprawie czwartkowego wypadku, w którym zostały poszkodowane trzy osoby, prowadzone jest postępowanie w sprawie spowodowania wypadku drogowego. - Ustalamy dokładny przebieg zdarzeń. Prokurator brał udział w oględzinach w miejscu zdarzeń. Został powołany biegły. Został zabezpieczony monitoring - poinformował prokurator. Dodał, że przesłuchiwani są świadkowie, w tym kierowcy innych pojazdów, którzy byli tam w czasie zdarzeń.

Sprawdzą sygnalizację

- Ponieważ w krótkim czasie miały miejsce dwa wypadki o podobnym przebiegu, nie tylko zabezpieczyliśmy dokumentację dotyczącą działania sygnalizacji na tym skrzyżowaniu, ale także wskazaliśmy na konieczność niezwłocznej weryfikacji, czy ta sygnalizacja działa prawidłowo - zaznaczył Dziekański.

Tymczasem swoje działania na miejscu przeprowadzili już drogowcy. - Niezwłocznie po drugim wypadku powołaliśmy komisję, która przeprowadzi wizję lokalną na skrzyżowaniu - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Domaradzki, wiceszef biura polityki mobilności i transportu w stołecznym ratuszu.

Sytuacji na Marszałkowskiej przyjrzą się między innymi pracownicy Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskich Zakładów Autobusowych, Tramwajów Warszawskich czy Wydziału Drogowego Policji.

- Dajmy popracować fachowcom. To oni ustalą, czy zawinił człowiek, czy system. Pierwsze propozycje podamy na początku następnego tygodnia - dodaje Domaradzki. Do obu wypadków doszło wieczorem. W środę przed godziną 18.00 na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej zderzył się tramwaj z autobusem. Do podobnego zdarzenia doszło w czwartek przed godziną 19.00.

kz/PAP/pm/jb