Po ciemku, z biało-czerwoną opaską na ramieniu. Pobiegli dla powstańców

TVN Warszawa

Pobiegli dla Powstańców TVN24
wideo 2/4

Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) oraz Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) najszybciej pokonali dystans 10 kilometrów podczas 27. Biegu Powstania Warszawskiego. Na 5 km zwyciężyli Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) i Ewa Jagielska (Wyszków). W zawodach wystartowało 10 tys. osób.

- Jest to wydarzenie, które skupia się w okół biegania, ale też zawiera wiele elementów symbolicznych, artystycznych. Łączy wystawy czy występy grup rekonstrukcyjnych. Staramy się budować klimat zadumy, wszystko po to, aby uczcić pamięć Powstańców - powiedział Marcin Kuriata, organizator biegu.

W kalendarzu "punkt obowiązkowy"

Dlatego dla niektórych uczestników Bieg Powstania jest punktem obowiązkowym, zarówno w kalendarzu "sportowym", jak i tym "życiowym". - Ten rok jest dla mnie szczególny. W maju byłem w Aleppo, które wygląda tak jak zburzona Warszawa w roku 44, 45. Dotknąłem wojny, byłem w obozach dla uchodźców, wyobrażam sobie, co przeżywali Powstańcy i deportowani z Warszawy. Dzisiaj był to bieg wspomnień, ale pomyślałem o tym, że to nie jest na zawsze wygrane, i koniec - mówił po wyścigu Robert Korzeniowski.

Ze zwycięstwa cieszył się Arkadiusz Gardzielewski. - Wynik nie był dzisiaj najważniejszym. chciałem zwyciężyć, zrealizowałem swój cel i jestem ogromnie szczęśliwy - komentował.

36-letni zawodnik - który w 2010 roku w Barcelonie, podczas mistrzostw Europy, zajął 12. miejsce w maratonie - przyznał, że postawił sobie za cel poprawę tej lokaty w przyszłorocznej imprezie.

Z kolei na krótszym dystansie zwyciężył szer. Giżyński, medalista mistrzostw świata wojskowych. - Odkąd pamiętam, zawsze chętnie brałem udział w każdej możliwej aktywności fizycznej. Regularne treningi lekkoatletyczne rozpocząłem w 1995 roku pod okiem trenera Marka Zarychty, z którym stawiałem swoje pierwsze kroki w zawodach szkolnych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Od tego czasu bieganie stało się dla mnie najważniejszą częścią każdego dnia - zdradzał.

Niepełnosprawni

W gronie osób niepełnosprawnych, które ścigały się na wózkach sportowych na dystansie 5 km, zwyciężył 51-letni Piotr Małek z Otwocka, który w 19. roku życia miał poważny wypadek. - Przez głupotę straciłem nogi. Obciął mi je pociąg na stacji w moim Otwocku. Świat mi się wtedy zawalił. Po dwóch latach jakoś się pozbierałem. Szukałem miejsca w sporcie - była koszykówka, szermierka na wózkach, która pozostała do dziś, ale od pięciu lat zafascynowały mnie wyścigi na handbike'ach. Ułożyłem także swoje życie - mam żonę, syna i... jestem szczęśliwy - powiedział.

Harcerze

W gronie licznych wolontariuszy była m.in. 63. Drużyna Harcerska "Szare Szeregi" im. Henryka Kończykowskiego ps. Halicz z Dziwnowa. - Przyjechało ze mną osiem osób. Biorąc udział w tych zawodach, może nie aktywnie, ale w innej formie, co też ma swoje plusy, kultywujemy przede wszystkim pamięć o 63 dniach powstańczych walk - poinformowała drużynowa Beata Jabłonowska.

Jak dodała, "w połowie" jest warszawianką, bo tu urodziła się jej matka. Natomiast ojciec - piłkarz Teodor Jabłonowski, wychowanek Pogoni Szczecin, grał w reprezentacji Polski juniorów.

Podium w każdej z kategorii podczas 27. Biegu Powstania Warszawskiego przedstawiało się następująco:

10 km mężczyźni

1. Arkadziusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) 30.05

2. Krzysztof Żebrowski (SKS Feniks Siedlce) 30.52

3. Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) 31.04

10 km kobiety

1. Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) 33.51

2. Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) 35.09

3. Anna Łapińska (KS Warszawianka) 36.08

5 km mężczyźni

1. Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) 14.44

2. Piotr Mielewczyk (RK Athletics Warszawa) 15.12

3. Maciej Badurek (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 15.20

5 km kobiety

1. Ewa Jagielska (Wyszków) 16.51

2. Beata Lupa (Wilkowo Stare) 17.36

3. Zuzanna Mokros (Pabianice) 18.08

5km zawodnicy na wózkach

1. Piotr Małek (GTM VeloAktiv Otwock) 9.27

2. Witold Misztela (Warszawa) 11.16

3. Błażej Cymerman (Józefów) 21.18

Jeszcze 1 sierpnia

Sobotni Bieg Powstania Warszawskiego był 27. edycją imprezy. Odbywa się ona zawsze w weekend w okolicach 1 sierpnia. W tym roku zorganizowana zostanie jeszcze jedna impreza biegowa upamiętniająca powstanie. Powstańcza Piątka pamięci polskich sportowców - po raz pierwszy odbędzie się dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania – 1 sierpnia przy Centrum Olimpijskim na trasie długości 5 km.

PAP/kz/mś